برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردین 1386 , دوره  65 , شماره  1 ; از صفحه 60 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

لاپاراسكوپيك هرنيوپلاستي با بي حسي اپيدورال: گزارش 20 بيمار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان حسن آباد، بیمارستان سینا، بخش لاپاراسکوپی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ترميم لاپاراسكوپيك داراي محاسن متعددي از جمله مشاهده بهتر آناتومي، انجام هرنيورافي دو طرفه همزمان و مدت زمان كمتر بستري مي باشد. از آنجايي كه در هرنيورافي لاپاراسكوپيك نياز به بيهوشي عمومي (GA) مي باشد لذا در اين مطالعه سعي شده است تا با استفاده بي حسي اپيدورال (EA) از عوارض احتمالي GA جلوگيري گردد.
روش بررسي: در اين مطالعه 20 بيمار مبتلا به هرني اينگوينال به روش لاپاراسكوپيك و با
EA تحت هرنيوپلاستي قرار گرفتند. گازهاي خوني قبل، حين و بعد از عمل و ميزان فشار CO2 داخل شكم حين عمل و ميزان مسكن مورد نياز حين و بعد از عمل و عوارض محل زخم و عود بعد از عمل تا يك ماه مورد ارزيابي قرار گرفتند.
يافته ها: تمامي بيماران مرد بودند. در 14 نفر هرني در طرف راست و در سه بيمار در طرف چپ و سه نفر نيز مبتلا به هرني دو طرفه بودند كه هرنيوپلاستي لاپاراسكوپيك در كليه بيماران بجز يك مورد با موفقيت و بدون عارضه انجام گرديد و مابين ميانگين فشار
pCO2 در قبل و پس از عمل اختلاف معني داري وجود نداشت (p=0.789). از نظر ميزان درد پس از عمل 50% بيماران درد قابل توجهي نداشتند. متوسط زمان برگشت به فعاليت طبيعي هفت روز بوده و متوسط PCO2 داخل شكم 9 mmHg بوده است.
نتيجه گيري: هرنيورافي به روش لاپاراسكوپيك مي تواند جايگزين مناسبي براي روش جراحي به صورت باز باشد. با اين روش مدت بستري، زمان لازم براي بازگشت بيماران به فعاليت هاي طبيعي خود و ميزان درد بيماران كمتر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 71
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی