برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  12 , شماره  1 ; از صفحه 59 تا صفحه 68 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فعاليت الكتريكي عضلات پشتي و شكمي بيماران زن مبتلا به كمردرد مزمن حين حفظ بار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیوتراپی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: هدف از اين مطالعه بررسي فعاليت الكتريكي عضلات پشتي و شكمي بيماران مبتلا به كمردرد مزمن حين حفظ بار است.
روش بررسي: اين مطالعه بر روي 10 زن مبتلا به كمردرد مكانيكي مزمن و 10 زن سالم به عنوان گروه كنترل انجام شد. با استفاده از دو حسگر شيب سنج و سيستم EMG پنج كاناله و با استفاده از الكترود سطحي فعاليت الكتريكي از عضلات سمت راست (اركتور اسپاين- مولتي فيدوس- راست شكمي- مايل داخلي - مايل خارجي) بررسي شد. شش فعاليت استاتيك با سه سطح بار خارجي (صفر و شش و دوازده كيلوگرم) و دو وضعيت تنه (نوترال و خميده 30 درجه) مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: فعاليت الكتريكي عضله مايل داخلي شكمي در افراد مبتلا به كمردرد كمتر از افراد سالم بود. علاوه بر اين فعاليت الكتريكي عضله مايل خارجي شكمي به عكس در افراد مبتلا به كمردرد بيشتر از افراد سالم بود (P<0.05).
نتيجه گيري: به نظر مي رسد كه برنامه سيستم كنترل حركتي (كنترل حركتي و وضعيت) در افراد مبتلا به كمردرد به دليل تاثير درد، تغيير مي كند؛ به طوري كه ميزان فعاليت عضلات گلوبال افزايش مي يابد و متعاقب آن از ميزان فعاليت عضلات لوكال كاسته مي شود و اين امر منجر به بي ثباتي ستون فقرات در اين بيماران مي گردد. بنابراين برنامه تمرين درماني براي اين گونه بيماران بايد به نحوي طراحي شود كه منجر به بهبود عملكرد سيستم كنترل حركتي و در نتيجه بهبود الگوي فعاليت عضلات مايل شكمي همانند افراد سالم گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 364
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی