برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  - , شماره  75 ; از صفحه 131 تا صفحه 174 .
 
عنوان مقاله: 

عفو در حقوق كيفري ايران و بررسي فقهي آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
عفو يكي از عوامل سقوط و يا تخفيف مجازات و نيز ابراز محبت و رافت نسبت به محكومان است كه از طرف عالي ترين مقام كشور و يا مرجع قانونگذاري اعطا مي گردد. عفوي كه از طرف عالي ترين مقام كشور اعطا مي شود، عفو خصوصي و عفو ديگر عمومي ناميده مي شود. كيفيت اعطاي عفو در قوانين قبل از انقلاب پيش بيني شده بود. اما بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در قوانين جزايي مورد غفلت قرار گرفته است و فقط با تفسير موسع از اصل 71 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران مي توان به ظاهر اعطاي عفو عمومي را در صلاحيت مجلس شوراي اسلامي دانست. امروزه ميان صاحب نظران در خصوص نوع عفو و كيفيت آن اختلاف نظر وجود دارد و هنوز اين ترديد وجود دارد، كه آيا عفو اعطايي توسط عالي ترين مقام، از نوع عفو عمومي است يا خصوصي.
به موجب بند 11 از اصل 110 قانون اساسي و ماده 24 قانون مجازات اسلامي عفو بايد با پيشنهاد رييس قوه قضاييه و تاييد مقام رهبري باشد و ماهيت قيد «در حدود موازين اسلامي» در اصل و ماده مذكور در قوانين مدون تبيين نشده است و به ناچار بايد به منابع معتبر فقهي و فتاوي مشهور فقها مراجعه كرد. از آن جا كه تا كنون در خصوص موضوع عفو تحقيق جامع و مستقلي به عمل نيامده و در قوانين موضوعه نيز حدود اختيارات مراجع اعطا كننده عفو و همچنين انواع مجازات هايي كه امكان عفو يا تخفيف در آن ها وجود دارد مشخص نشده و با نواقص و كاستي هايي همراه مي باشد، پژوهش صورت گرفته در اين مقاله مي تواند ابهام ها و اجمال هاي موجود در اين موضوع را از ميان ببرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

قدسی، س.، و سجودی، س. (1386). عفو در حقوق کیفری ایران و بررسی فقهی آن. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), -(75), 131-174. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=60791Vancouver : کپی

قدسی سیدابراهیم، سجودی سیدرضا. عفو در حقوق کیفری ایران و بررسی فقهی آن. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ). 1386 [cited 2021April15];-(75):131-174. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=60791IEEE : کپی

قدسی، س.، سجودی، س.، 1386. عفو در حقوق کیفری ایران و بررسی فقهی آن. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), [online] -(75), pp.131-174. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=60791>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1092 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی