3 SID.ir | بررسي فراواني ناهنجاري هاي دنداني در بيماران دچار شکاف کام و لب در شماري از مراکز درماني شهر شيراز در سال 1383
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني ناهنجاري هاي دنداني در بيماران دچار شکاف کام و لب در شماري از مراکز درماني شهر شيراز در سال 1383

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، خیابان قصردشت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گروه آموزشی ارتودنسی
 
چکیده: 

بيان مساله: شايع ترين نقصي که در ارتباط با لب و کام وجود دارد وجود شکاف در ناحيه لب و کام يا ساير ساختمان هاي صورت مي باشد. در افرادي که شکاف لب و کام يا هر دو را دارند ناهنجاري در اندازه، شکل و زمان تشکيل و رويش دندان ها بيشتر از ساير افراد است و سيستم دنداني شيري و دايمي هر دو متاثر مي شوند. آمارهايي که در مورد ناهنجاري هاي دنداني در افراد داراي شکاف لب و کام ارايه شده است بيانگر تفاوت در جمعيت هاي گوناگون است و در واقع بيشترين تفاوت ناشي از اختلاف نژادي است.
هدف: هدف از اين مطالعه، بررسي فراواني ناهنجاري هاي دنداني در بيماران داراي شکاف لب و کام در شماري از مراکز درماني شهر شيراز در سال 1383 مي باشد.
مواد و روش: براي بدست آوردن فراواني ناهنجاري هاي دنداني، يک بررسي مقطعي (
Cross Sectional) با استفاده از رکوردهاي بيماران شامل قالب هاي دندان، پرتونگاري هاي سفالومتري، جانبي، ارتوپانتوگراف، پري اپيکال و عکس بيماران انجام گرفت. اين بررسي بر روي پرونده هاي قبل از درمان 51 بيمار داراي شکاف انجام شد. سپس داده ها همراه با فرضيات به برنامه نرم افزاري SPSS داده شد و با معنايي آزمون بين سمت شکاف و سمت نرمال توسط آزمون Binominal و آزمون t مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: بر پايه يافته هاي بررسي کنوني انواع شکاف در پسران بيشتر از دختران ديده شد. فراواني بودن شکاف در سمت چپ در شکافهاي يکطرفه بيشتر از سمت راست بود. از ميان انواع متفاوت ناهنجاري هاي دنداني که در بيماران داراي شکاف ديده شد فراواني نبود دنداني از همه بيشتر و بيشترين فراواني مرتبط به دندان لترال بالا در سمت شکاف بود.
نتيجه گيري: در نظرگرفتن همساني نزديک يافته هاي بررسي با بررسي هاي همسان ديگر که از فراواني ناهنجاري هاي متفاوت در بيماران شکاف کام و لب به دست آمده است به نظر مي رسد اين بيماران جداي از تفاوت نژادي از يک الگوي مشابه در ناهنجاري ها پيروي کرده و عوامل مشابهي بر ناهنجاري هاي اين بيماران اثرگذار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی