4 SID.ir | سلامت روان زنان قرباني همسر آزاري
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

سلامت روان زنان قرباني همسر آزاري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ستارخان، خیابان نیایش، دانشکده پزشکی سابق، انستیتو روان پزشکی تهران، طبقه سوم، دفتر مدیریت
 
چکیده: 

زمينه و هدف: خشونت نسبت به همسر يکي از معضلات بزرگ بهداشتي بسياري از کشورها مي باشد که پيامدهاي منفي جسماني و رواني زيادي را براي قربانيان به بار مي آورد. پژوهش حاضر به بررسي وضعيت سلامت روان زنان قرباني همسرآزاري مي پردازد.
روش بررسي: در اين مطالعه 1186 زن به صورت تصادفي سيستماتيک از کليه مناطق شهر تهران انتخاب شدند و پرسشنامه همسر آزاري و سلامت عمومي GHQ-28 را تکميل نمودند. اطلاعات به دست آمده از طريق نرم افزار آماري SPSS و با آزمون t و تحليل رگرسيون چندگانه تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: از 1186 نمونه پژوهش 85.4) 1013 درصد) بدرفتاري عاطفي، 31.5) 374 درصد) بدرفتاري جسمي، 30.4) 360 درصد) بدرفتاري جنسي و 17.4) 206 درصد) هم زمان هر سه نوع بدرفتاري را تجربه كردند. زنان قرباني خشونت، از وضعيت بدتر سلامت عمومي رنج مي بردند (P<0.05). به علاوه رابطه انواع همسرآزاري به عنوان متغير پيش بين با هر يك از ابعاد سلامت عمومي به عنوان متغير ملاك (y) كه با استفاده از تحليل رگرسيون چندگانه انجام شد، نشان داد كه بين اين متغيرها رابطه مثبت وجود دارد. يعني تجربه بدرفتاري ديدن از هر نوع، پيش بيني كننده بروز اختلال در سلامت عمومي فرد است (P<0.05).
نتيجه گيري: قربانيان همسرآزاري از مشكلات سلامت عمومي بيشتري رنج مي برند. به عبارتي بين بدرفتاري ديدن و مشكلات روان شناختي رابطه وجود دارد و در اين بين قربانيان بدرفتاري جنسي و جسمي در مقايسه با قربانيان بدرفتاري عاطفي مشكلات بيشتري را تجربه کردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 245
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی