برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  17 , شماره  2 ; از صفحه 141 تا صفحه 145 .
 
عنوان مقاله: 

حاملگي در يك زن مبتلا به كارديوميوپاتي اتساعي شديد شش سال پس از شيمي درماني و پرتودرماني سرطان پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ارومیه، بیمارستان طالقانی، بخش قلب
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: تحمل حاملگي به علت وجود تغييرات هموديناميكي، منجر به افزايش پيش بار براي بانواني كه داراي كارديوميوپاتي اتساعي با درجه شديد نارسايي سيستوليك بطني چپ هستند، بسيار دشوار و بعيد است. گزارش موارد استثنايي كه با معادلات علم پزشكي روز تطابق ندارند، مي تواند به كشف ابعاد ناشناخته ها كمك نمايد.
شرح حال: بيمار خانمي است 45 ساله كه سابقه ابتلا به كارديوميوپاتي اتساعي، با كسر جهشي بطن چپ حدود %25 را دارد. از 6 سال قبل به علت سرطان پستان چپ تحت پرتو درماني و شيمي درماني با دكسوروبيسين قرار گرفته است. بيمار با قصد قبلي باردار شده و به رغم توصيه هاي موكد پزشكي از ختم حاملگي امتناع ورزيده و يك حاملگي ترم كامل و بدون عارضه و زايمان واژينال و طبيعي را پشت سر گذاشته و كودك سالمي به دنيا آورده است. در حال حاضر كه چهار سال از زايمان سپري مي شود خوشبختانه كودك و مادر در شرايط ايده آلي هستند.
بحث و نتيجه گيري: حاملگي با وجود كارديوميوپاتي اتساعي كنتراانديكه مي تواند عواقب خطرناكي براي مادر و نوزاد در بر داشته باشد. گزارشهاي موارد مشابه بسيار نادر است و اغلب دوره بارداري را با موفقيت به پايان نرساندند. از گزارشهاي مشابه مي توان نتيجه گرفت كه در بيماران مبتلا به كارديوميوپاتي اتساعي شديد با فانكشنال كلاس I، در صورت مصمم بودن براي حاملگي اگر به طور دقيق تحت نظر باشند و درمان كافي با داروهاي مورد نياز را دريافت كنند، مي توان براي سپري كردن يك دوره كامل حاملگي و زايمان بدون مشكل اميدوار بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خادم وطنی، ک. (1385). حاملگی در یک زن مبتلا به کاردیومیوپاتی اتساعی شدید شش سال پس از شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان پستان. مجله مطالعات علوم پزشکی (مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه), 17(2), 141-145. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=60398Vancouver : کپی

خادم وطنی کمال. حاملگی در یک زن مبتلا به کاردیومیوپاتی اتساعی شدید شش سال پس از شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان پستان. مجله مطالعات علوم پزشکی (مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه). 1385 [cited 2021June21];17(2):141-145. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=60398IEEE : کپی

خادم وطنی، ک.، 1385. حاملگی در یک زن مبتلا به کاردیومیوپاتی اتساعی شدید شش سال پس از شیمی درمانی و پرتودرمانی سرطان پستان. مجله مطالعات علوم پزشکی (مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه), [online] 17(2), pp.141-145. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=60398. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی