برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 3 تا صفحه 8 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني هيپرپاراتيروئيدي ثانويه در بيماران تحت درمان با همودياليز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیماری‌های داخلی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

مقدمه: استئوديستروفي كليه از عوارض دراز مدت نارسايي مزمن كليه (CRF) است كه به دو صورت Low Turn over و High Turn over بروز مي كند. اين اختلال از عوامل ناتواني در بيماران مبتلا به نارسايي كليه است. در صورتي كه بتوان آن را زود تشخيص داده و درمان مناسب انجام داد، بسياري از مشكلات اين بيماران رفع مي شود. در اين مطالعه ما علاوه بر بررسي شيوع هيپرپاراتيروئيديسم، ارتباط آن را با عوامل مختلف بررسي كرده ايم.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع مشاهده اي- تحليلي بوده كه به صورت مقطعي بر روي 85 بيمار همو دياليزي مراجعه كننده به بيمارستان آموزشي شهيد صدوقي يزد انجام گرفته است. بيماران همو دياليزي طي 6 ماه وارد مطالعه شده و براي بيماران پرسشنامه اي تنظيم و تكميل شد. سپس 10-5 سي سي خون ناشتا از بيماران گرفته شده و از نظر
PTH كلسيم، فسفر و آلكالن فسفاتاز بررسي شدند. همچنين از بيماران راديوگرافي دست و جمجمه گرفته شده و توسط راديولوژيست از نظر هيپرپاراتيروئيديسم بررسي شد.
 نتايج: شيوع هيپرپاراتيروئيديسم 36 نفر (
45%) بود. از 80 بيماري كه وارد مطالعه شدند 44 نفر مبتلا به ديابت بودن از بين فاكتورهاي مختلف، هيپرپاراتيروئيديسم با دفعات و مدت زمان دياليز، سن، جنس، سابقه فاميلي، ديابت، افزايش فشارخون، وجود دردهاي استخواني، ضعف عضلاني، خارش پوست و سطح كلسيم و فسفر خون ارتباطي نداشت اما با سطح آلكالن فسفاتاز سرم و يافته هاي راديولوژيكي ارتباط داشت (p<0.05).
نتيجه گيري: مي توان از سطح آلكالن فسفاتاز سرم و تغييرات راديولوژيك جهت بررسي هيپرپاراتيروئيديسم استفاده كرد و با تشخيص زودرس آن و درمان مناسب از عوارض بعدي جلوگيري كرد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 211
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی