برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ساختارعاملي، روايي، پايايي و هنجاريابي مقياس شخصيتي مرزي (STB) در دانشجويان دانشگاه شيراز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، دانشگاه شیراز، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، بخش روانشناسی بالینی
 
چکیده: 
مقدمه: مقياس شخصيت مرزي (STB) در آكسفورد و بر اساس ملاك هاي DSM-III ساخته شده است (9) و در سال 2001 نيز مورد بررسي مجدد قرار گرفته است (10).STB يكي از وضعيت هاي رايج مرزي يعني اختلال شخصيت مرزي را توصيف مي كند كه الگوهاي رفتاري بي ثبات بين فردي از قبيل دوسوگرائي و مشكلات كنترل هيجاني را شامل مي شود. STB ويژگي هاي مرزي را در افراد بهنجار و بر اساس مدل پيوستاري ويژگي هاي روان ي مي سنجد. در تحقيق حاضر اين مقياس با ملاك هاي DSM-IV-TR انطباق داده شد و خصوصيات روان سنجي آن مورد بررسي قرار گرفت.
روش کار: مقياس شخصيت مرزي (
STB) ابتدا به فارسي برگردانده شد. سپس از دو نفر متخصص زبان انگليسي خواسته شد كه ماده هاي برگردانده شده فارسي را به انگليسي ترجمه نمايند، آنگاه شكاف هاي موجود در تطابق دو ترجمه اصلاح گرديد. نمونه اي به حجم 749 نفر (380 نفر مونث و 369 نفر مذکر) به روش نمونه گيري تصادفي ساده از دانشکده هاي مختلف دانشگاه شيراز، 30 نفر بيمار مبتلا به اسکيزوفرني  و30 نفر بيمار مبتلا به افسردگي اساسي از مراکز درماني انتخاب و با ابزارهاي تحقيق موردآزمون قرار گرفتند.
نتايج: تحليل عاملي به روش تحليل مولفه هاي اصلي با چرخش پروماكس براي
STB سه عامل نااميدي،تكانشگري و علايم تجزيه اي/ پارانوئيدي وابسته به استرس رااستخراج نمود. علاوه بر اين، براي اين مقياس سه نوع روايي ديگر (همزمان، افتراقي و همبستگي خرده مقياس ها با كل مقياس و يكديگر) و سه نوع پايايي (بازآزمايي، همساني دروني و تنصيفي) گزارش شد. اطلاعات هنجاري STB نيز در نمونه اي 749 نفري گزارش شده است.
بحث و نتيجه گيري: نتايج حكايت از اين داشت كه مقياس
STB در جامعه ايراني خصوصيات روان سنجي مطلوبي دارد و از آن مي توان در تحقيقات روانشناسي و روانپزشكي استفاده كرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 416
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی