برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  14 , شماره  56 ; از صفحه 57 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

اپيدميولوژي اضافه وزن و چاقي در استان زنجان 1383

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زنجان، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 
زمينه و هدف: شيوع چاقي به عنوان يکي از بزرگ ترين معضلات بهداشتي دنياي امروز در بيشتر مناطق جهان از چند دهه پيش تا کنون سه برابر شده است که اين افزايش در کشورهاي در حال توسعه سريع تر از کشورهاي توسعه يافته مي باشد. با توجه به نقش کليدي گردآوري اطلاعات در زمينه عوامل موثر در بروز چاقي در مناطق مختلف جغرافيايي به منظور پيشگيري و کنترل چاقي، اين مطالعه با هدف تعيين شيوع اضافه وزن و چاقي در ارتباط با عوامل مختلف درجمعيت استان زنجان در سال 1383 انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه مقطعي با استفاده از روش گام به گام نظام مراقبت بيماري هاي غيرواگير سازمان جهاني بهداشت بر روي 2500 نفر از ساکنين 15 تا 64 ساله که به صورت تصادفي سيستماتيک و با استفاده از روش نمونه گيري خوشه اي از طريق کدگذاري پستي انتخاب شده بودند، انجام شد. اطلاعات مربوط به خصوصيات فردي افراد شرکت کننده از طريق پرسش نامه جمع آوري و اندازه گيري قد و وزن طبق دستورالعمل هاي معين و با روش يکسان انجام شد. نمايه توده بدني
(BMI) 25 تا 29.9 کيلوگرم بر مترمربع به عنوان اضافه وزن و 30 BMI کيلوگرم بر مترمربع و بيشتر به عنوان چاقي تلقي شد. تعاريف اضافه وزن و چاقي بر اساس تقسيم بندي سازمان جهاني بهداشت بوده است. داده ها با استفاده از آزمون کاي دو و مدل رگرسيون لجستيک مورد تجزيه و تحليل قرارگرفت.
يافته ها: شيوع اضافه وزن و چاقي در جمعيت مورد مطالعه به ترتيب
30.7  و 15 درصد و نسبت چاقي در زنان 21.3 درصد و در مردان 8.9 درصد بود. شيوع چاقي با افزايش سن، افزايش يافته و در گروه سني 45 تا 54 سال به حداکثر مي رسيد. شيوع اضافه وزن و چاقي هر دو در ساکنين مناطق شهري بيشتر از روستاها و در افراد متاهل بيشتر از افراد مجرد بود. هم چنين شيوع چاقي با افزايش سطح تحصيلات کاهش يافته بود.
نتيجه گيري: شيوع بالاي اضافه وزن و چاقي در اين جمعيت، ضرورت انجام مداخلات مناسب به ويژه در گروه هاي پرخطر در جهت کنترل اين اپيدمي را مطرح مي سازد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 218
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی