برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  14 , شماره  55 ; از صفحه 23 تا صفحه 29 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر محافظتي عصاره زردچوبه (Curcuma longa) در مسموميت كبدي حاد ناشي از استامينوفن در موش آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استامينوفن يك داروي متداول ضد درد و ضد تب است، كه در دوزهاي بالا منجر به نكروز كبدي و كليوي در انسان و حيوان مي گردد. آسيب كبدي ناشي از استامينوفن وابسته به فعاليت آنزيم هاي p-450 سيتوكروم است، كه به صورت نكروز مركز لوبولي تظاهر پيدا مي كند. در تحقيق حاضر اثر محافظت كبدي عصاره زردچوبه مورد بررسي قرار گرفته است. كوركومين تركيب فعال بيولوژيكي زردچوبه است كه داراي خواص آنتي اكسيدان و سم زدايي مي باشد.
روش بررسي: 58 موش نر با نژاد
NMRI به طور تصادفي به 7 گروه تقسيم شدند. پس از يك شب گرسنگي، به گروه اول (A) 700 ميلي گرم بر كيلوگرم استامينوفن، به گروه دوم 1000 (B) ميلي گرم بر كيلوگرم عصاره زردچوبه و به گروه سوم (C) سرم فيزيولوژي به طور خوراكي داده شد. به گروه هاي آزمايش، استامينوفن و عصاره زردچوبه با مقادير200، 400، 800 و 1000 ميلي گرم بر كيلوگرم به صورت هم زمان داده شد. پس از 24 ساعت جهت انجام آزمايش هاي بيوشيميايي، نمونه خون از شريان ژوگولار گرفته شد و كبد براي بررسي هيستوپاتولوژيك در فرمالين 10 درصد قرارداده شد.
يافته ها: سطح سرمي ترانس آمينازهاي كبدي (
ALT و  (ASTدر گروه هاي دريافت كننده زردچوبه در مقايسه با گروه كنترل مثبت، كاهش قابل ملاحظه اي داشته و اختلاف بين آن ها معني دار بود (P<0.05) از نظر مطالعات هيستوپاتولوژي، متناسب با افزايش ميزان دريافت زردچوبه نكروز كبدي كاهش نشان داد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج تحقيق حاضر عصاره زردچوبه در بهبود مسموميت حاد كبدي ناشي از استامينوفن موثر بوده و به كارگيري آن توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 173
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی