برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نتايج كارگذاري لنزهاي ثانويه داخل چشمي در بيمارستان هاي يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در حال حاضر کاشت لنزهاي ثانويه داخل چشمي اتاق قدامي و خلفي يكي از روش هاي بازيابي بينايي بيماران عمل شده كاتاراكت (آفاكي) است كه از اصلاح چشم عمل شده توسط كنتاكت لنز و عينك ناراضي هستند.
اين مطالعه به منظور بررسي مشكلات و عوارض حين و بعد ازعمل و نتايج بينايي اصلاح آفاكي (بيماراني كه تحت عمل كاتاراكت بدون لنز داخل چشم قرار گرفته‏اند) به وسيله لنزهاي ثانوي داخل چشمي انجام شده است.
مواد و روش ها: مطالعه به روش کارآزمايي باليني از نوع قبل و بعد طي 10 سال از 1373 لغايت 1382 در بيمارستان هاي آموزشي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي يزد در روي 102 بيمار (شامل 42 زن و 60 مرد) انجام شد. بيماران قبلا تحت عمل كاتاراكت بدون عارضه مهم حين و بعد از عمل و بينايي بين
20.20- 20.40 با اصلاح كامل عينك يا كنتاكت لنز قرار گرفته بودند. بيماران در دامنه سني 72-48 (با متوسط 62.6) سال بودند و زمان پي گيري از  6 تا 72 ماه (به طور متوسط  20.2ماه) و جمع آوري اطلاعات از طريق معاينه و ثبت اطلاعات باليني بيماران بود.
يافته‏ها: مطالعه نشان داد ديد نهايي اين بيماران حدود
20.20 در 48 مورد (47.05%) و ديد 20.40 يا بالاتر در 51 مورد (50%) و كاهش ديد تا 3 خط چارت بينايي (3.10) نسبت به قبل از عمل در 3 مورد (2.95%) ‏بود. عوارض عمده تهديد كننده و عوامل خاص بازدارنده‏اي در هنگام عمل و بعد از عمل و در زمان پي گيري ديده نشد.
بحث: براساس نتايج به دست آمده، بازيابي بينايي را مي توان با گذاشتن لنز ثانوي داخل چشمي و با انتخاب دقيق بيمار با توجه به ايمني و اثر خوب آن به منظور اصلاح آفاكي در كساني كه استفاده از عينك و لنز تماسي يا عوامل ديگر برايشان مساله ساز است، انجام داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 367
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی