3 SID.ir | تعيين سريع کايمريسم با استفاده از مارکرهاي جنسي آميلوژنين در گيرندگان پيوند مغز استخوان از دهندگان غير هم جنس
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين سريع کايمريسم با استفاده از مارکرهاي جنسي آميلوژنين در گيرندگان پيوند مغز استخوان از دهندگان غير هم جنس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیمارستان شریعتی، مرکز تحقیقات هماتولوژی-آنکولوژی و پیوند مغز استخوان
 
چکیده: 

هدف: ارزيابي كاربرد ژن آميلوژنين به منظور سنجش كايمريسم در نمونه هاي خون محيطي و يا مغز استخوان بيماراني است كه از دهنده هاي غيرهم جنس پيوند دريافت كرده اند.
مواد و روش ها: در اين مطالعه روش كار
PCR مورد استفاده قرار گرفت. با استفاده از پرايمرهاي آميلوژنين، PCR بر روي DNA استخراج شده از سلول هاي سفيد خون محيطي و يا مغز استخوان و در بعضي موارد بر روي زير گروه هاي سلولي مانند سلول هاي T وگرانولوسيت هاي جدا شده از بيماران دريافت كننده پيوند انجام شد. تعداد 18 بيمار مبتلا به انواع مختلف لوكمي و 12 بيمار با اختلالات هماتولوژيكي غيربدخيم كه تحت پيوند سلول هاي پايه قرار گرفته بودند، توسط ماركرهاي آميلوژنين ارزيابي شدند.
يافته ها: تكثير
PCR اين ژن شامل يك باند 106 جفت باز بر روي کروموزوم هاي X در زنان و دو باند 106و 112 جفت باز به ترتيب بر روي كروموزوم هاي X وY در مردان است. نسبت قطعات X/Y آناليز شده در افراد گيرنده مغز استخوان توسط برنامه نرم افزاري دانسيتومتري به عنوان درصد كايمريسم گزارش شد. قدرت تشخيص آزمايش بين 1 تا 2 درصد تشخيص داده شد.
نتيجه گيري: مزاياي اين روش استفاده از يك جفت پرايمر جهت تكثير هر دو كروموزوم
X و Y است. سنجش بر اساس PCR با استفاده از ژن آميلوژنين حساس است و به نمونه دهنده وگيرنده قبل از پيوند نياز نيست. اين آزمايش مي تواند به طور روتين به صورت تنها و يا در كنار ماركرهاي STR براي آناليز نمونه هاي مغز استخوان و خون محيطي پيوندهاي آلوژن نامتجانس براي تعيين اوليه برقراري يا رد پيوند و مشاهده كنيتيك هاي پيوند استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 216
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی