برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناخت و ارزيابي سازمان از طريق استعاره ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در زمينه شناخت و مديريت سازمان نظريه هاي متفاوتي وجود دارند که هر يک را مي توان يک زاويه ديد خاص به سازمان برشمرد. شايد بتوان ادعا کرد هر نظريه، استعاره يي از سازمان را به عنوان « پيش فرض » در ذهن دارد که با توجه به آن، از روش خود دفاع مي کند. در نوشتار حاضر ضمن تشريح استعاره هاي مهم در زمينه خوانش و فهم سازمان ها، نسبت به عملياتي کردن نحوه اين خوانش يا توصيف از طريق استعاره هاي مختلف تلاش شده است.
به منظور بررسي سازمان و ارايه راه حل هاي اصلاحي، لازم است مراحل مختلفي همچون « خوانش اوليه » (آشنايي با سازمان)، « بررسي سازمان از ديد هر استعاره »، « ارزيابي استعاره ها و تعيين استعاره اصلي و استعاره هاي کمکي » و « جمع بندي و تعيين جايگاه سازمان » طي شود. نوشتار حاضر که عموما بر بررسي سازمان از ديد هر استعاره تمرکز دارد، ايجاد روشي براي ارزيابي سازمان از ديد هر يک از استعاره ها را هدف گرفته است. به تعبير ديگر، هدف سنجش ميزان نزديکي سازمان با هر يک از استعاره ها است.
علي رغم بحث هاي مفصلي که در ادبيات مديريت در خصوص اين استعاره ها صورت گرفته، کم تر شاخص هايي براي اندازه گيري و شناخت وضعيت سازمان در مطابقت با هر کدام از استعاره ها ارايه شده است. آن ميزان از شاخص هايي که در مقالات مختلف ارايه شده اند نيز چنان نامنظم و پراکنده بوده که استفاده از آنها را مشکل مي کند. تحقيق حاضر قصد دارد تا با بررسي هر استعاره، مجموعه يي مدون، به عنوان مقدمه يي نسبتا کامل و جامع از شاخص ها، براي ارزيابي سازمان از زاويه آن استعاره ارايه کند. براي اين منظور پس از مرور ادبيات، سوالات مرتبط با سه استعاره استخراج شده است. پس از طبقه بندي سوالات استخراج شده، نهايتا ضمن جمع بندي هر کدام از موضوعات، يک مجموعه پرسش نامه براي بررسي هر استعاره پيشنهاد شده است.
به منظور ارزيابي پرسش نامه ها، سازمان هايي مشخص و انتخاب شده اند که به صورت موردي از طريق استعاره ها تحت بررسي قرار گرفتند. بررسي انجام شده به اصلاح پرسش نامه انجاميد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

فیض بخش، س.، و روحانی، ش. (1385). شناخت و ارزیابی سازمان از طریق استعاره ها. مهندسی صنایع و مدیریت (شریف ویژه علوم مهندسی), 22(36 (ویژه مهندسی صنایع، مدیریت و اقتصاد)), 33-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=59232Vancouver : کپی

فیض بخش سیدعلیرضا، روحانی شهرزاد. شناخت و ارزیابی سازمان از طریق استعاره ها. مهندسی صنایع و مدیریت (شریف ویژه علوم مهندسی). 1385 [cited 2021April13];22(36 (ویژه مهندسی صنایع، مدیریت و اقتصاد)):33-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=59232IEEE : کپی

فیض بخش، س.، روحانی، ش.، 1385. شناخت و ارزیابی سازمان از طریق استعاره ها. مهندسی صنایع و مدیریت (شریف ویژه علوم مهندسی), [online] 22(36 (ویژه مهندسی صنایع، مدیریت و اقتصاد)), pp.33-44. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=59232>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 530 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی