برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کراتيت ديررس ناشي از اکتينومايسس اسراييلي به دنبال جراحي ليزيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پاسداران، بوستان نهم، بیمارستان لبافی نژاد، مرکز تحقیقات چشم
 
چکیده: 

هدف: معرفي بيماري که به دنبال عمل جراحي ليزيک دچار کراتيت عفوني يک طرفه ناشي از اکتينومايسس اسراييلي (Actinomyces israelii) شد.
معرفي بيمار: بيمار خانم 28 ساله اي بود که 5 ماه پس از انجام عمل جراحي ليزيک هر دو چشم، با احساس جسم خارجي و تاري ديد مختصر در چشم چپ مراجعه نمود. در معاينه با بيوميکروسکوپ، در نزديکي حاشيه فلپ، در سطح فاصل فلپ و بستر استروماي زيرين، منطقه اي با حدود مشخص از ارتشاح ياخته هاي التهابي وجود داشت و بر روي آن ناحيه اي از رنگ پذيري با فلورسين مشاهده مي شد. با بلند کردن فلپ در آن ناحيه و تراشيدن ضايعه زير فلپ، نمونه اي جهت رنگ آميزي و کشت تهيه گرديد. نتيجه رنگ آميزي و کشت، اکتينومايسس اسراييلي را نشان داد، براساس آزمايش حساسيت آنتي بيوتيکي، درمان لازم انجام شد و عفونت کنترل گرديد.
نتيجه گيري: در تشخيص افتراقي کراتيت هاي عفوني ديررس پس از ليزيک، علاوه بر قارچ ها و مايکوباکتريوم هاي آتيپيک، اکتينومايسس نيز بايد مدنظر قرار گيرد. در اين گونه موارد، بلند کردن فلپ قرنيه جهت کاهش حجم عفونت، تهيه نمونه از ضايعه و انجام رنگ آميزي و کشت و رسيدن به تشخيص قطعي کمک کننده است. با توجه به امکان بروز عفونت هاي گوناگون، اصول استريليته کامل جهت انجام جراحي هاي رفرکتيو بايد به طور دقيق رعايت گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی