برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  12 , شماره  3 ; از صفحه 22 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

تدوين استانداردهاي کشوري ساختاري در بخش مراقبت ويژه نوزادان بر اساس استانداردهاي جهاني در سال 85-84

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، خیابان پاسداران، خیابان وحدت، پلاک 10
 
چکیده: 

زمينه و هدف: توجهات اخير به محيط بخش مراقبت ويژه، به دليل مضرات موجود در محيط نامطلوب بر نوزادان پر خطر است؛ بنابراين وجود استانداردهاي قابل اجرا به منظور عملکرد صحيح در بيمارستانها و مراکز بهداشتي ضروري است. پژوهش حاضر با هدف کلي تدوين استانداردهاي کشوري ساختاري در بخش مراقبت ويژه نوزادان بر اساس استانداردهاي جهاني در ايران انجام شد.
روش تحقيق: اين پژوهش يک مطالعه تري انگوليشن چند گانه مي باشد که در سالهاي 1383 تا 1385 انجام شد؛ در مرحله اول استانداردهاي جهاني از طريق اينترنت استخراج گرديد؛ در مرحله دوم با بهره گيري از اين استانداردها و اظهار نظرات و پيشنهادات 15 نفر از صاحب نظران کشور (اجزاي تکنيک دلفي)، استانداردهاي نهايي تنظيم گرديد؛ در مرحله سوم 42 نفر از افراد داراي معيارهاي ورود به مطالعه به روش مبتني بر هدف انتخاب شدند و نظرات آنها در خصوص مطلوبيت و استانداردهاي پيشنهادي با شرايط اجرايي، فرهنگي و اجتماعي کشور با کمک پرسشنامه طراحي شد. داده ها با استفاده از روشهاي آمار توصيفي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: در مرحله اول استانداردها از 10 کشور و ايالت دنيا استخراج گرديد؛ نظرات و پيشنهادات صاحب نظران در خصوص انطباق اين استانداردها با شرايط کشور، بررسي شد و در نهايت در مرحله سوم با درصد مطلوبيت 80 تا 100% مورد قبول صاحب نظران کشور واقع گرديد.
نتيجه گيري: نتايج به دست آمده از مرحله سوم پژوهش نشان مي دهد که بيشتر استانداردها از وضعيت مطلوب و نسبتا مطلوب برخوردار است؛ بدين لحاظ تغييرات لازم در استانداردهاي نهايي بر اساس نظرات و پيشنهادات اصلاحي واحدهاي مورد پژوهش اعمال گرديد. اميد است با به کارگيري اين استانداردها زمينه ارتقاي کيفيت در ايران فراهم گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 168
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی