برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1380 , دوره  32 , شماره  3 ; از صفحه 479 تا صفحه 485 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر آبياري با فاضلاب (پساب) بر عملكرد كمي و كيفي محصول گندم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

جمع آوري، تصفيه و استفاده مجدد از فاضلابها در كشاورزي يكي از سودمندترين راههاي بهره گيري حداكثر از منابع آبي و كاهش هزينه هاي كود مي باشد. جهت بررسي آبياري با فاضلاب تصفيه خانه شمال اصفهان بر عملكرد كمي و كيفي محصول گندم در منطقه از يك طرح بلوكهاي كامل تصادفي در سه تكرار استفاده گرديد. تيمارهاي آبي به ترتيب عبارت بودند از:
1- فاضلاب ورودي ( تصفيه نشده)، 2- فاضلاب نيمه تصفيه (استخر نخستين) شده، 3- فاضلاب خروجي ( تصفيه شده)، 4- آب چاه تصفيه خانه. جهت بررسي كيفيت تيمارهاي آبي در هر نوبت آبياري از كليه تيمارهاي آبي نمونه گيري به عمل آمد. در مورد عملكرد كمي و كيفي گندم نمونه گيري بر اساس برداشت كامل از سطح يك مترمربع از هر كرت انجام گرفت و كليه تيمارهاي فاضلاب از لحاظ SS, COD و تيمارهاي تصفيه نشده و نيمه تصفيه از لحاظ BOD و كدورت بالاتر از مقدار استاندارد ايران مي باشند. از نظر طبقه بندي، فاضلاب تصفيه نشده تقريبا از درجه متوسط مي باشد. تيمارهاي فاضلاب از لحاظ SAR,EC، سديم و ميزان سرب بهتر از آب چاه مي باشند. كليه تيمارها از لحاظ خطر نفوذپذيري در درجه خوب و از نظر كلر در درجه متوسط مي باشند. از نظر خطر بيكربنات فاضلاب ورودي در درجه زياد و مابقي در درجه متوسط قرار دارند. ميانگين عملكرد كاه، طول ساقه، نسبت كاه به دانه از تيمار فاضلاب ورودي تا تيمار آب چاه يك روند افزايشي داشته است. ميانگين عملكرد دانه و وزن 100 دانه در تيمار تصفيه نشده حداكثر و در تصفيه شده حداقل بوده است . از نظر عملكرد دانه گندم، فاضلاب تصفيه نشده بهترين و فاضلاب تصفيه شده بدترين متوسط را دارا هستند. تجزيه واريانس در كليه موارد فوق به جز طول بوته نشان داده است كه مابين تيمارهاي آبي از لحاظ آماري اختلاف معني داري وجود ندارد.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

زادهوش، ع.، و فرداد، ح. (1380). بررسی اثر آبیاری با فاضلاب (پساب) بر عملکرد کمی و کیفی محصول گندم. علوم کشاورزی ایران, 32(3), 479-485. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=58056Vancouver : کپی

زادهوش عادل، فرداد حسین. بررسی اثر آبیاری با فاضلاب (پساب) بر عملکرد کمی و کیفی محصول گندم. علوم کشاورزی ایران. 1380 [cited 2021September19];32(3):479-485. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=58056IEEE : کپی

زادهوش، ع.، فرداد، ح.، 1380. بررسی اثر آبیاری با فاضلاب (پساب) بر عملکرد کمی و کیفی محصول گندم. علوم کشاورزی ایران, [online] 32(3), pp.479-485. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=58056. 

 
بازدید یکساله 107 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی