برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي سرطان هاي پوست در يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، بلوار 22 بهمن، بیمارستان آموزشی سوانح و سوختگی شهید صدوقی، بخش پوست
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان هاي پوست از شايع ترين سرطان هاي بدن انسان هستند. مهم ترين عامل ايجاد کننده آن امواج ماورا بنفش خورشيد است. افراد با پوست روشن که ساعت هاي زيادي در طول روز در تماس با آفتاب هستند احتمال ابتلاي بيش تري دارند. در اين مطالعه وضعيت سرطان هاي پوست در استان يزد که يکي از مناطق کويري و پرآفتاب کشورمان است مورد بررسي قرار گرفته است.
روش اجرا: مطالعه به روش
data study صورت گرفت. همه موارد ثبت شده سرطان طي سال هاي 1367 تا 1375 در آزمايشگاه آسيب شناسي دانشگاه علوم پزشکي يزد مطالعه شد و سرطان هاي پوست مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: در اين مدت 2360 مورد سرطان ثبت شده که سرطان پوست با 646 مورد (
27.3%) شايع ترين سرطان و در درجه هاي بعدي و به ترتيب سرطان مثانه، معده، پستان و مري بوده است. 77% مورد سرطان پوست از نوع بازو سلولر، 17.8% موارد اسپينوسلولر، 2.8% ملانوم بدخيم و 2.4% موارد بقيه سرطان هاي پوست بوده است. بيماري در مردها 1.5 برابر شايع تر از خانم ها بود. عمده موارد در دهه هفتم و هشتم عمر ديده شد. 91.5% کل سرطان هاي پوست در ناحيه سر و گردن و صورت بود.
نتيجه گيري: در استان يزد (منطقه کوير مرکزي ايران) شايع ترين سرطان هاي بدن انسان سرطان پوست است. با توجه به نوع پوست و شدت آفتاب در منطقه، لازم است براي پيش گيري از بروز بيش تر بيماري و کاهش آن تمهيدات علمي و عملي انديشيده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 186
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی