برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات فيبروم رحم بر لانه گزيني و سقط در سيكل هاي فن‌ آوري كمك باروري (ART) در بيماران نابارور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان و مامایی، بیمارستان شریعتی، خیابان کارگر شمالی، کدپستی 14114، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مطالعات نشان مي‌دهد حدود 15-10% زوجيني كه در سنين باروري قراردارند با مشكل ناباروري مواجه مي‌باشند. از طرفي حدود 20% از تمامي زنان در دوره باروري داراي ميوم هستند. اگرچه ميوم علت اوليه ناشايعي براي ناباروري است و به عنوان علت منفرد فقط در درصد كمي از بيماران نابارور گزارش مي‌شود، ولي با توجه به اهميت ناباروري در طب زنان و شيوع فيبروم رحمي در سنين توليدمثل و اختلاف نظري كه در مطالعات راجع به اثر فيبروم بر روي باروري وجود دارد، برخورد صحيح با فيبروم در بيمار نابارور از اهميت خاصي برخوردار است. لذا با توجه به تناقضات موجود در نتايج حاصل از مطالعات محققين در خصوص تأثير ميوم بر موفقيت درمان ناباروري، مطالعه حاضر با هدف تعيين اثر فيبروم رحم بر احتمال لانه‌گزيني و سقط در سيكل‌هاي فن ‌آوري كمك باروري انجام شده است.
مواد وروشها: در اين مطالعه هم گروهي آينده‌نگر، 120 سيكل فن‌آوري كمك باروري در بيماران نابارور داراي فيبروم و 240 سيكل فن‌آوري كمك باروري در بيماران نابارور فاقد فيبروم مراجعه كننده به بيمارستان شريعتي در سال‌هاي 81 ـ1380 تحت مطالعه قرار گرفته و اثرات فيبروم روي ميزان لانه‌گزيني و وقوع سقط پس از حذف فاكتورهاي مخدوش‌كننده با استفاده از مدل لجستيك رگرسيون مورد بررسي قرار گرفته است.
نتايج: نتايج نشان داد كه لانه‌گزيني در افراد داراي فيبروم و فاقد فيبروم به ترتيب 16.7% و 28.7% بود كه اختلاف از نظر آماري معني‌دار است CI=1.1-2.7)، OR=1.72، .(P=0.014 ارتباط مذكور پس از حذف فاكتورهاي مخدوش كننده واضح‌تر شد؛ به طوريكه OR تعديل شده از 1.72 به عدد 2.17 افزايش يافت. ميزان لانه‌گزيني در فيبروم‌هاي با اندازه كمتر از cm3 بيشتر از فيبروم‌هاي3.1-5 cm  بود. ميزان سقط در افراد داراي فيبروم‌ و فاقد فيبروم به ترتيب 71.4% و 34.9% بود كه نشان داد سقط به طور معني‌دار در افراد داراي فيبروم‌ حتي پس از حذف ساير فاكتورها بيشتر است.(P=0.024)
نتيجه‌گيري: در مطالعه حاضر اثرات منفي فيبروم روي لانه‌گزيني و افزايش سقط را حتي پس از حذف فاكتورهاي مخدوش كننده مشاهده كرديم، ولي انجام كارآزمايي‌هاي باليني جهت بررسي تاثير جراحي انواع فيبروم با اندازه‌هاي مختلف قبل از درمان ناباروري، ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صفدریان، ل.، و پیرجانی، ر.، و رحیمی، ع.، و محمد، ک.، و سعیدی سعیدآبادی، ح. (1383). اثرات فیبروم رحم بر لانه گزینی و سقط در سیکل های فن‌ آوری کمک باروری (ART) در بیماران نابارور. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), 5(2 (مسلسل 18)), 159-169. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5754Vancouver : کپی

صفدریان لیلی، پیرجانی ریحانه، رحیمی عباس، محمد کاظم، سعیدی سعیدآبادی حجت اله. اثرات فیبروم رحم بر لانه گزینی و سقط در سیکل های فن‌ آوری کمک باروری (ART) در بیماران نابارور. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY). 1383 [cited 2021October27];5(2 (مسلسل 18)):159-169. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5754IEEE : کپی

صفدریان، ل.، پیرجانی، ر.، رحیمی، ع.، محمد، ک.، سعیدی سعیدآبادی، ح.، 1383. اثرات فیبروم رحم بر لانه گزینی و سقط در سیکل های فن‌ آوری کمک باروری (ART) در بیماران نابارور. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), [online] 5(2 (مسلسل 18)), pp.159-169. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5754. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1228 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی