برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني بيماري گال در بيماران مراجعه کننده به درمانگاه پوست بيمارستان شهيد يحيي نژاد بابل (84-83)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، بیمارستان شهید یحیی نژاد، گروه پوست
 
چکیده: 

سابقه و هدف: گال نوعي بيماري انگلي پوستي است که شديدا قابل سرايت بوده و از شايع ترين بيماري هاي خارش دار محسوب مي شود. ميزان فراواني آن در جوامع مختلف بيانگر وضعيت بهداشتي آن جوامع بوده و انعکاسي از وضعيت سلامتي و بهداشت عمومي جامعه مي باشد. هدف از مطالعه حاضر بررسي فراواني بيماري گال و ارتباط آن با سن، جنس، تعداد افراد خانواده و محل سکونت مي باشد.
مواد و روش ها: مطالعه به صورت توصيفي– مقطعي به مدت يکسال از دي ماه 83 تا دي ماه 84 بر روي بيماران مراجعه کننده به درمانگاه پوست بيمارستان يحيي نژاد بابل انجام گرفت. تشخيص موارد بيماري ابتدا بر اساس معيارهاي باليني و سپس تشخيص قطعي توسط آزمايشگاه تاييد مي شد. آنگاه سن، جنس، تعداد افراد خانواده و محل سکونت در پرسشنامه ثبت و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: از 1140 بيمار مورد مطالعه 89 نفر (
7.8%) مبتلا به گال بودند که 52 نفر (58.5%) مرد و 37 نفر (41.5%) زن بودند. بيشترين گروه سني درگير 9-1 سال (45%) که از اين بين 61 نفر (68.5%) ساکن روستا و 28 نفر (31.5%) ساکن شهر بودند. ميانگين تعداد افراد خانواده در مبتلايان روستايي و شهري به ترتيب 6 و 5 نفر و در 85% موارد نيز حداقل يکي از افراد خانواده اين بيماري را داشتند.
نتيجه گيري: اين مطالعه بيانگر ارتباط مشخص فراواني گال با وضعيت اجتماعي– اقتصادي پايين و بعد خانوار مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی