برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارتباط قارچ هاي هم زيست اندوفايت با زودرسي و صفات وابسته به آن در گياه فسكيوي بلند (Festuca arundinacea Schreb.) و فسكيوي مرتعي (Festuca pratensis Huds.)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

به منظور بررسي نقش قارچ هاي هم زيست اندفايت (Neotyphodium coenophialum) در القاي زودرسي، چهار ژنوتيپ فسكيوي بلند و دو ژنوتيپ فسكيوي مرتعي در اين آزمايش استفاده گرديد. پس از انتخاب گياهان سازگار با قارچ هم زيست اندوفايت، پنجه هاي هر ژنوتيپ به دو قسمت تقسيم شد و قارچ اندوفايت در يك بخش از پنجه هاي بااستفاده از مخلوط قارچ كش پروپيكونازول و فوليكور حذف گرديد. پنجه هاي جديد از گياهان حاوي اندوفايت و بدون اندوفايت هر ژنوتيپ، در قالب يك طرح بلوك كامل تصادفي در سه تكرار در مزرعه كشت گرديدند. صفات تعداد روز تا ظهور اولين خوشه، تعداد روز تا 50 درصد گرده افشاني، تعداد روز تا شروع رسيدگي فيزيولوژيك، تعداد خوشه در هر هفته، وزن كل بذر توليد شده، وزن بذر خالص و وزن بذر پوك در هر دو هفته يك بار روي اين گياهان اندازه گيري شدند. نتايج نشان داد كه قارچ هاي اندوفايت قادرند ظهور خوشه، شروع رسيدگي و ميزان عملكرد مرحله اي بذر را در گياه فسكيوي بلند و فسكيوي مرتعي افزايش دهند. قارچ هاي اندوفايت به طور متوسط ظهور اولين خوشه را 2 روز جلو انداختند. هم چنين قارچ هاي هم زيست اندوفايت، تاريخ 50 درصد گرده افشاني و تاريخ رسيدگي فيزيولوژيك را كاهش دادند. تعداد خوشه گياهان حاوي اندوفايت نيز در هر هفته به صورت معني دار بيشتر از گياهان بدون اندوفايت بود. بررسي ميزان عملكرد مرحله اي بذر گياهان حاوي اندوفايت و بدون اندوفايت كه براي هر دو هفته به صورت جداگانه انجام شد، نشان داد كه قارچ هاي هم زيست اندوفايت هم زمان ميزان كل بذر در هر مرحله، ميزان بذر خالص و نيز ميزان بذر پوك و بقايا را افزايش مي دهند. ظاهرا افزايش بذر خالص، نشان دهنده برخي تغييرات فيزيولوژيك از جمله تغييرات احتمالي هورمون ها درگياه است كه شرايط بهتر دانه بندي را فراهم مي كند. بدين ترتيب براساس تحقيق حاضر به نظر مي رسد كه قارچ هاي هم زيست اندوفايت قادر باشند منجر به القاي زودرسي درگياه فسكيوي بلند و فسكيوي مرتعي گردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میرلوحی، آ.، و سبزعلیان، م.، و اهتمام، م. (1385). ارتباط قارچ های هم زیست اندوفایت با زودرسی و صفات وابسته به آن در گیاه فسکیوی بلند (Festuca arundinacea Schreb.) و فسکیوی مرتعی (Festuca pratensis Huds.). علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 10(4 (الف)), 227-239. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=57424Vancouver : کپی

میرلوحی آقافخر، سبزعلیان محمدرضا، اهتمام محمدحسین. ارتباط قارچ های هم زیست اندوفایت با زودرسی و صفات وابسته به آن در گیاه فسکیوی بلند (Festuca arundinacea Schreb.) و فسکیوی مرتعی (Festuca pratensis Huds.). علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1385 [cited 2021June15];10(4 (الف)):227-239. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=57424IEEE : کپی

میرلوحی، آ.، سبزعلیان، م.، اهتمام، م.، 1385. ارتباط قارچ های هم زیست اندوفایت با زودرسی و صفات وابسته به آن در گیاه فسکیوی بلند (Festuca arundinacea Schreb.) و فسکیوی مرتعی (Festuca pratensis Huds.). علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 10(4 (الف)), pp.227-239. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=57424. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 70 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی