برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  49 , شماره  94 ; از صفحه 397 تا صفحه 400 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل اولين تشنج در بيماران مراجعه كننده به اورژانس اعصاب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان قائم (عج)، گروه مغز و اعصاب
 
چکیده: 

مقدمه: تشنج يك اختلال شايع بوده و يكي از موارد مهم مراجعه به اورژانس ها را تشكيل مي دهد و علل متعددي براي ايجاد آن بيان شده است. اين مطالعه با هدف بررسي اوليه تشنج در مراجعه كنندگان به بخش اورژانس اعصاب انجام شده است.
روش كار: در اين مطالعه توصيفي 170 بيمار كه براي اولين بار دچار تشنج شده اند و به بخش اورژانس اعصاب بيمارستان قائم (عج) در سال 1382 مراجعه كرده اند مورد مطالعه قرار گرفته اند. براي تمام بيماران علاوه بر گرفتن شرح حال دقيق و معاينه عصبي يك پرسشنامه مخصوص تكميل شده و اقدامات تشخيصي فراباليني شامل بررسي خون محيطي نوار مغزي، سي تي اسكن مغزي، و در مواردي ام ار اي انجام شده است. اطلاعات جمع آوري شده در پرسشنامه با استفاده از آمار توصيفي و جداول توزيع فراواني پردازش شده است.
نتايج: از 170 بيمار مورد مطالعه 97 نفر مرد و 73 نفر زن بوده اند كه اغلب آنها در گروههاي سني 35 تا 60 سال قرار داشته اند، در اين بررسي علل تشنج به ترتيب شيوع شامل: صرع ايديوپاتيك، بيماريهاي عروقي مغزي، تروما، سندروم محروميت از مواد مخدر، عفونت سيستم عصبي مركزي و علل مادرزادي و دژنراتيو بوده است.
نتيجه گيري: در اين بررسي شايع ترين علت بروز تشنج صرع ايديوپاتيك بوده است ولي با توجه به شيوع بالاي حملات تشنجي به دنبال ضايعات عروقي مغزي، تروماها و محروميت از مواد مخدر، رفع عوامل زمينه اي و ناهنجاريهاي اجتماعي يك عامل مهم در پيشگيري از بروز حملات تشنجي خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 817
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی