نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1398 , دوره  12 , شماره  1 ; از صفحه 1 تا صفحه 13 .
 
عنوان مقاله: 

همدلی پرسنل پرستاری با بیماران وابسته به مواد: همدلی بیشتر با بیماران مراجعه کننده به مراکز درمان سوءمصرف مواد یا بستری در بیمارستان؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات سلامت جامعه، دانشگاه آزاد خوراسگان، بلوار ارغوانیه، معاونت علوم پزشکی، اصفهان، ایران
 
چکیده: 
ارتباط همدلانه با بیماران از امور مهم پرستاری است و این مطالعه با هدف مقایسه میزان همدلی پرستاران با بیماران وابسته به مواد در مراکز درمان سوءمصرف مواد و بخش داخلی بیمارستان انجام شد. مطالعه ی مقطعی از نوع توصیفی تحلیلی است و بخش داخلی بیمارستان و مراکز درمان سوءمصرف مواد، محیط این پژوهش بودند. نمونه های پژوهش، شصت نفر بودند که به روش سرشماری وارد مطالعه شدند. ابزار مطالعه، پرسش نامه ای دو قسمتی شامل اطلاعات فردی و پرسش نامه ی استاندارد همدلی جفرسون بود که روایی و پایایی داشت. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 16 (T-Test مستقل، One-Way ANOVA، Krus kal-Wallis، (Chi-Square تجزیه و تحلیل شدند. امتیاز همدلی پرستاران (از صد نمره)، در بخش داخلی 6/32± 67/84و در مراکز درمان سوءمصرف مواد 9/21± 79/73بود (001/. =P). پرستاران مرد (9/88± 76/80)، متاهلان (9/98± 75/93)، پرستاران بالای چهل سال (11/12± 79/1)، پرستاران دارای مدرک فوق لیسانس (3/78± 75/5)، پرستاران دارای سابقه ی خدمت بالای ده سال (8/53± 83/53) و اضافه کار کمتر از پنجاه ساعت (9/9± 80/61)، بیشترین امتیاز همدلی را داشتند (05/. > P). همدلی پرستاران با بیماران معتاد، در مراکز درمان سوءمصرف مواد در مقایسه با بخش داخلی بیمارستان بیشتر و تفاوت میان آن ها معنادار بود. نتایج پژوهش نشان داد مراقبت از بیماران معتاد، در یک بخش اختصاصی باعث همدلی بیشتر می شود. در ارتباط همدلی با سطوح تحصیلی و سابقه ی شغلی پرستاران، ضروری است به آموزش مهارت های همدلی به دانشجویان پرستاری از ترم اول توجه شود و برای پرستاران شاغل در بیمارستان و دیگر مراکز درمانی توسط پرستاران با مدرک تحصیلی بالاتر و باتجربه، جلسات آموزش ضمن خدمت برگزار شود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفری، م.، و قدوسی، آ.، و صادقی، ن.، و محمدپور، م. (1398). همدلی پرسنل پرستاری با بیماران وابسته به مواد: همدلی بیشتر با بیماران مراجعه کننده به مراکز درمان سوءمصرف مواد یا بستری در بیمارستان؟. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 12(1 ), 1-13. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=573185Vancouver : کپی

جعفری محمد، قدوسی آرش، صادقی نرگس، محمدپور مژگان. همدلی پرسنل پرستاری با بیماران وابسته به مواد: همدلی بیشتر با بیماران مراجعه کننده به مراکز درمان سوءمصرف مواد یا بستری در بیمارستان؟. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1398 [cited 2022August09];12(1 ):1-13. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=573185IEEE : کپی

جعفری، م.، قدوسی، آ.، صادقی، ن.، محمدپور، م.، 1398. همدلی پرسنل پرستاری با بیماران وابسته به مواد: همدلی بیشتر با بیماران مراجعه کننده به مراکز درمان سوءمصرف مواد یا بستری در بیمارستان؟. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 12(1 ), pp.1-13. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=573185. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 45 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی