برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  6 , شماره  22 ; از صفحه 197 تا صفحه 218 .
 
عنوان مقاله: 

شيوع خشونت هاي خانوادگي تجربه شده در کودکان فراري و غير فراري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سازمان بهزیستی کشور
 
چکیده: 

طرح مساله: تجربه خشونت خانوادگي از عوامل عمده فرار دختران و کودکان خياباني از منزل به شمار مي رود. پژوهش حاضر به بررسي مقايسه اي ميزان شيوع و نوع خشونت هاي خانوادگي در ميان دختران و پسران فراري و غيرفراري پرداخته است.
روش: در اين پژوهش آزمودني ها از دو گروه دختران فراري و کودکان خياباني پذيرش شده در مراکز بهزيستي به عنوان گروه ملاک، و پسران محصل مقطع ابتدايي و راهنمايي و دانش آموزان دختر مقطع دبيرستان و پايان راهنمايي به عنوان گروه مقايسه انتخاب شده، آزمودني هاي دو گروه ملاک و مقايسه از حيث عامل سن و جنسيت کنترل شدند. به منظور سنجش ميزان و نوع خشونت تجربه شده، مقياس CTS توسط آزمودني ها تکميل گرديد.
يافته ها: تحليل داده حاکي از معني دار بودن تفاوت تجربه خشونت خانوادگي ميان دختران فراري با غيرفراري ها و کودکان خياباني با کودکان عادي مي باشد.
نتايج: با توجه به فراواني بسيار بالاي تجربه خشونت جسمي و رواني از جانب والدين در فراريان، ممکن است تجربه تنبيهات جسماني و تحقير و سرزنش هاي رواني يکي از عوامل مهم فرار کودکان از منزل باشد. همچنين، تجربه زياد شاهد خشونت بين والدين بودن در کودکان فراري نشان دهنده متشنج و استرس زا بودن محيط خانوادگي آنان مي باشد که اين مساله در فرار کودکان بسيار موثر مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 268
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی