برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1384 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 47 تا صفحه 75 .
 
عنوان مقاله: 

نگاهي جديد به امثال و حكم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه عربی دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

ضرورت تحقيق در حوزه ادبيات تطبيقي بر كسي پوشيده نيست. اين ضرورت با توجه به وجود مضامين مشترك بسيار در دو قلمرو ادبي عربي و فارسي ملموس تر است. در اين راستا، امثال و حكم با سابقه بسيار كهن در ميان ملل مختلف جهان، از جمله شاخه هاي ادبي است كه پرداختن به مضامين مشترك آنها در ادبيات فارسي و عربي نتايج حايز اهميتي در برخواهد داشت. وجود موارد متعدد امثال سائره عرب در متون منثور و منظوم فارسي از جمله ضرورت اين تحقيق است.
از آنجا كه امثال و حكم به جاي مانده از گذشته هاي بسيار دور راه را بر شناخت بهتر و دقيق تر گونه هاي مختلف سلوك اجتماعي جوامع گذشته هموار مي كند لذا شناخت و تحقيق در اين زمينه علاوه بر ارزش ادبي، مي تواند روشن كننده بسياري از ابعاد شئون مختلف زندگي بشر گذشته است. امروزه نيز با توجه به اهميت تعامل ملت هاي دنيا، امثال و حكم جهاني و يافتن مضامين مشترك آنها مي تواند ما را در اين خصوص ياري كند.
پس مي توان گفت در گستره بررسي مشتركات مضمون و محتواي امثال و حكم كه در طول دگرگوني تاريخي كمتر در معرض فراموشي و گمنامي قرار گرفته اند آنهم بدين دليل كه سينه هاي مردم محمل اين همه معنا و مضمون بوده اند؛ بجز ارزش هاي ادبي، به دنبال فوايد تاريخي، اجتماعي، سياسي، اعتقادي و ... گذشتگان مي گرديم.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 134
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی