برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  14 , شماره  55 ; از صفحه 135 تا صفحه 153 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نگرش كشاورزان به طرح يكپارچه سازي اراضي در شاليزارهاي مازندران (مطالعه موردي روستاي گليرد شهرستان جويبار)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران
 
چکیده: 

مالكيت هاي كوچك، قطعات نامنظم و ناهموار و نبود جاده هاي مواصلاتي و كانال هاي آبياري و زهكشي مناسب مشكلات عمده اي را بر سر راه توليد برنج در استان مازندران قرار داه است. به منظور افزايش بازده توليد برنج، مكانيزه كردن كشت، امكان كشت دوم، بهبود حفاظت خاك و مديريت مزرعه، ارتقاي وضعيت اقتصادي و اجتماعي جامعه كشاورزي و نهايتا افزايش بهره وري، از سال 1370 طرح يكپارچه سازي و تجهيز و نوسازي اراضي در شاليزارهاي سنتي مازندران به طور جدي آغاز شده است. اين طرح تا پايان سال 1383 در مساحتي حدود 31000 هكتار ا ز اراضي سنتي شاليزارهاي استان به اجرا در آمده است. البته بايد گفت اجراي اين قبيل طرح ها با موانعي همچون مشكلات فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي، نوع مالكيت، فرم استقرار اراضي پس از اجراي طرح، مشاركت كشاورزان، مشكلات فني و اجرايي و مشكلات ساختار قانوني و غيره مواجه بوده است.
در اين تحقيق سعي شده است تاثير گذاري اين عوامل بر طرح يكپارچه سازي اراضي بررسي شود. بدين منظور روستاي گليرد واقع در شهرستان جويبار با دارا بودن حدود 500 هكتار اراضي زير كشت برنج، كه طرح يكپارچه سازي اراضي در 265 هكتار آن در سال 82 به اجرا در آمده است، به عنوان منطقه تحقيق انتخاب شد. روش كار به صورت پيمايشي (ميداني) بوده و براي جمع آوري اطلاعات، به طور تصادفي با 50 بهره بردار مصاحبه و اقدام به تكميل پرسشنامه گرديد.
اطلاعات و داده هاي به دست آمده با استفاده از تكنيك AHP (روش تجزيه و تحليل چند معياره) بررسي شد و سپس اولويت بندي ميان عوامل محدود كننده صورت گرفت. نتايج تحقيق نشان داد كه مشكل فرهنگي- اجتماعي درجامعه كشاورزي، اصلي ترين عامل محدود كننده اجراي طرح يكپارچه سازي اراضي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 227
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی