برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مثنوي معنوي (شعر عشق، شعر عقل)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

مضمون اصلي همه آثار مولانا عشق است. عشق جوهر اصلي و کليد ديوان شمس، مثنوي معنوي و تنها سرچشمه نور، معرفت و شناخت است. مولانا که در تمام زندگي اش در جستجوي يکي شدن با خداوند بوده، عشق را تنها راه رستگاري مي داند. اگر در طي قرن هاي متمادي،عقل و تفکر مدعي کشف اسرار جهان بوده اند، مولانا اصل وجود را در عشق مي يابد. از اين روست که فقط در ديوان شمس مي توان در حدود پنج هزار بيت را يافت که در مورد عشق، اين ((اصطرلاب اسرار خدايي)) که با هيچ چيزي مگر با خود عشق نمي توان آن را تعريف کرد سخن به ميان مي آورد.
از نظر مولانا عقل پس از عشق در جهان ظاهر مي شود. از آنجايي که عقل محدود است، در مرگ چيزي به جز پوچي نمي يابد ولي عشق در مرگ يکي شدن با معشوق، با خداوند، را مي بيند. با اين همه مولانا اشکال عقل را نفي نمي کند. جايگاه عقل و به خصوص عشق در آثار مولانا کجاست؟ براي پاسخ به اين پرسش، اين مقاله پژوهشي است در افکار مولانا از وراي درياي ابيات اين شاعر بزرگ عرفاني.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علوی، ف. (1384). مثنوی معنوی (شعر عشق, شعر عقل). قلم, 1(1), 9-25. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=56680Vancouver : کپی

علوی فریده. مثنوی معنوی (شعر عشق, شعر عقل). قلم. 1384 [cited 2021October24];1(1):9-25. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=56680IEEE : کپی

علوی، ف.، 1384. مثنوی معنوی (شعر عشق, شعر عقل). قلم, [online] 1(1), pp.9-25. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=56680. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 829 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی