4 SID.ir | شيوع اختلال خواندن در دانش آموزان دبستاني
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

شيوع اختلال خواندن در دانش آموزان دبستاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، پل گیشا، روبروی کوی نصر، خیابان نسیم، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

هدف: اين پژوهش با هدف تعيين ميزان شيوع اختلال خواندن در دانش آموزان شهرستان شهرضا انجام شد.
روش: 1200 نفر دانش آموز پسر و دختر دبستاني که به روش نمونه گيری طبقه اي تصادفي (هر پايه 300 نفر)، انتخاب شده بودند به كمك آزمون هوشي ريون رنگي کودکان و آزمون تشخيصي سطح خواندن بررسي شدند. داده ها به کمک روش هاي آمار توصيفي، آزمون ناپارامتريک، خي دو و آزمون V کرامر تحليل گرديدند.
يافته ها: اين بررسي نشان داد که بيشترين ميزان شيوع اختلال خواندن در دانش آموزان پسر پايه دوم (%10.8) و کمترين ميزان شيوع در دانش آموزان دختر پايه پنجم (%2.8) بوده است. دانش آموزان پسر در پايه دوم روستايي با %11.3 ابتلا به اختلال خواندن بيشترين ميزان شيوع و دانش آموزان پنجم دختر شهری با %3.7 کمترين ميزان شيوع را داشتند. اين ارقام در دانش آموزان پايه دوم %10.4 و در دانش آموزان پايه پنجم، %4.3 بود. ميانگين ميزان شيوع اختلال خواندن در کل دانش آموزان (شهر و روستا) %6.8 بود. هم چنين تفاوت ميان شيوع اختلال خواندن در دانش آموزان پسر و دختر، در دانش آموزان شهر و روستا و در پايه هاي تحصيلي مختلف از نظر آماري معني دار بود (p<0.05).
نتيجه گيري: اختلال خواندن در دانش آموزان پسر بيش از دانش آموزان دختر و در دانش آموزان روستايي بيش ازدانش آموزان شهري است. در مجموع اختلال خواندن در اين جامعه شايع است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 960
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی