برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ليشمانيوز پلك همراه با تريكيازيس: گزارش يك مورد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بیماریهای پوستی و سالک، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 
ليشمانيوز جلدي، بيماري انگلي است که در اصفهان به صورت هيپراندميک وجود دارد. ضايعات ناشي از اين بيماري بسته به تعداد گزش مي تواند منفرد يا متعدد باشد و معمولا در نواحي در معرض ايجاد مي شود.
در ناحيه چشم به علت وجود مژه ها و نيز حرکت پلک ها امکان گزش و در نتيجه گرفتاري اين ناحيه نادر است. در اين ناحيه ضايعات معمولا به صورت شالازيون و داکريوسيستيت و در موارد نادر اولسر و ضايعات شبيه کانسر بروز مي کند. با توجه به اينکه در ليشمانيوز پلک امکان انتشاربيماري از پوست به ملتحمه، قرنيه و اسکلرا وجود دارد و نيز تغيير شکل و جوشگاه ناشي از اين ضايعات موجب عوارض ثانويه چشمي مي شود، اين نوع ليشمانيوز به عنوان يک بيماري بالقوه وخيم براي چشم محسوب مي گردد.
در اين مقاله، يک پسر 13 ساله با سابقه دو ساله ليشمانيوز پلک فوقاني و تحتاني که متعاقب آن دچار کونژنکتيويت و تريکيازيس شده بود، گزارش مي شود. بيمار فوق به درمان با گلوکانتيم سيستميک پاسخ داد، ولي نهايتا دچار عوارض ناشي از بيماري شامل اسکار ملتحمه و پلک، از دست دادن مژه ها در آن ناحيه و exposure keratitis گرديد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صادقیان، گ.، و نیل فروش زاده، م.، و انصاری، ن. (1382). لیشمانیوز پلک همراه با تریکیازیس: گزارش یک مورد . بیماریهای پوست, 7(2 (پیاپی 26)), 112-115. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5636Vancouver : کپی

صادقیان گیتی، نیل فروش زاده محمدعلی، انصاری نازلی. لیشمانیوز پلک همراه با تریکیازیس: گزارش یک مورد . بیماریهای پوست. 1382 [cited 2021June20];7(2 (پیاپی 26)):112-115. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5636IEEE : کپی

صادقیان، گ.، نیل فروش زاده، م.، انصاری، ن.، 1382. لیشمانیوز پلک همراه با تریکیازیس: گزارش یک مورد . بیماریهای پوست, [online] 7(2 (پیاپی 26)), pp.112-115. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5636. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی