برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1380 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 75 تا صفحه 89 .
 
عنوان مقاله: 

ارزش آزمون رسوب در برآورد کيفيت نانوايي گندم و توجيه تغييرات آن از راه تجزيه زيرواحدهاي گلوتنين با روش RP-HPLC

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

به منظور بررسي ارتباط ميان مقدار رسوب با کيفيت SDS و کيفيت نانوايي گندم، زير واحدهاي گلوتنين ژنوتيپ هاي مختلف (ارقام ايراني و خارجي) به وسيله کروماتوگرافي مايع با کارايي زياد و فاز معکوس تجزيه گرديدند. ارتفاع رسوب هر ژنوتيپ به عنوان معيار غيرمستقيم ارزيابي ارزش نانوايي درنظر گرفته شد.
ضرايب هم بستگي بيانگر ارتباط بيشتر نقاط فراز گلوتنين با وزن مولکولي کم و مقدار رسوب بودند. تجزيه مولفه هاي اصلي وجود ارتباط ميان برخي از زيرواحدها و مقدار رسوب را تاييد نمود. با استفاده از رگرسيون مرحله اي، دو زيرواحد با وزن مولکولي کم و چهار زيرواحد با وزن مولکولي زياد انتخاب گرديد، که به ترتيب 70.2 و 18.7 درصد از تغييرات مقدار رسوب را توجيه نمودند. براساس نتايج رگرسيون مرحله اي، تابع تشخيصي تعيين شد که کارايي زيادي را در جداسازي درست ژنوتيپ هاي کاملا متفاوت (ارقام بومي و زراعي ايراني) داشت، و نشان داد که ارتباط به دست آمده ميان زيرواحدهاي گلوتنين و مقدار رسوب به گونه چشم گيري ژنتيکي بوده و آثار زيرواحدهاي با وزن مولکولی کم و زیاد بر مقدار رسوب افزایشی است. بنابراین، به نظر می رسد که می توان از این روش، و بر پایه اجزای بیشتری از زیرواحدهای پروتئين (نه تنها زيرواحدهاي گلوتنين با وزن مولکولي زياد)، کيفيت نان را در بسياري از زمينه هاي ژنتيکي برآورد نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیری، ر.، و رضایی، ع. (1380). ارزش آزمون رسوب در برآورد کیفیت نانوایی گندم و توجیه تغییرات آن از راه تجزیه زیرواحدهای گلوتنین با روش RP-HPLC. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 5(2), 75-89. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=56028Vancouver : کپی

امیری رضا، رضایی عبدالمجید. ارزش آزمون رسوب در برآورد کیفیت نانوایی گندم و توجیه تغییرات آن از راه تجزیه زیرواحدهای گلوتنین با روش RP-HPLC. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1380 [cited 2021October16];5(2):75-89. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=56028IEEE : کپی

امیری، ر.، رضایی، ع.، 1380. ارزش آزمون رسوب در برآورد کیفیت نانوایی گندم و توجیه تغییرات آن از راه تجزیه زیرواحدهای گلوتنین با روش RP-HPLC. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 5(2), pp.75-89. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=56028. 

 
بازدید یکساله 67 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی