برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراوني افسردگي و اضطراب در بيماران مبتلا به پسوريازيس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، بلوار صفه، بیمارستان الزهرا، بخش پوست
 
چکیده: 
مقدمه: به نظر مي رسد عوامل روحي و رواني در تشديد و يا شيوع ضايعات پسوريازيس نقش مهمي داشته باشند. از طرفي خود بيماري نيز از نظر وضعيت ظاهري و زيبايي، کيفيت زندگي بيمار را تحت تاثير قرار دهد.
هدف: بررسي فراواني نسبي افسردگي و اضطراب در بيماران مبتلا به پسوريازيس.
روش اجرا: در اين مطالعه توصيفي به روش نمونه گيري سرشماري، 83 بيمار مبتلا به پسوريازيس که از آذر ماه 1379 تا آذر ماه 1380 به درمانگاههاي پوست وابسته به دانشگاه علوم پزشکي اصفهان مراجعه کرده بودند، توسط پرسشنامه هاي زونگ (Zoonge) در مورد اضطراب و بک (Back) در مورد افسردگي، مورد بررسي قرار گرفتند. تجزيه و تحليل اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمونهاي آماري و با حدود اطمينان 95% و به کمک نرم افزار SPSS انجام شد.
يافته ها: فراواني نسبي افسردگي در بين بيماران، 69.9% بود که شايعترين شکل آن به صورت افسردگي نسبي (relative depression) با فراوني 26.5% مشاهده شد. اضطراب در بين بيماران با فراوني 20.5% مشاهده گريد. اين ميزان از مقدار گزارش شده در جمعيت عادي اصفهاي بيشتر مي باشد.
نتيجه گيري: شيوع افسردگي و اضطراب در بيماران مبتلا به پسوريازيس نسبت به جمعيت عادي بيشتر است. هر چه مدت زمان بيماري طولاني تر باشد، شيوع افسردگي و اضطراب نيز افزايش مي يابد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 401
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی