نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

معرفی روش طراحی علی اکبر فدایی، طراح فرش کرمان در اواخر دورة قاجار و اوایل دورة پهلوی(برپایه مطالعه بیست و چهار نقشهء افشان ترنجدار، محفوظ در مجموعه شخصی)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده صنایع دستی، دانشگاه هنر اصفهان
 
چکیده: 
روش فردی، شناسایی ویژگی های شاخص در آثار طراحی یک هنرمند است که آثار وی را از دیگران متمایز می سازد. این روش با تکیه بر تحلیل مراحل نه گانه طراحی فرش معرفی می شود که عبارتند از: انتخاب ایده و قالب؛ گزینش کادر و نحوه تکرار؛ حاشیه-سازی؛ تعیین عناصر غالب و نوع گردش ها؛ نقش مایه سازی و ساخت و ساز. این پژوهش با هدف مطالعه روش علی اکبر فدایی و با تکیه بر بررسی بیست و چهار نقشه افشان ترنج دار، محفوظ در مجموعه ای شخصی، تدوین شده است. از آن جا که، تاکنون پژوهش مستقلی درباره شناسایی و معرفی آثار این هنرمند انجام نپذیرفته است، این جستار بر آن است تا به شیوه ای تحلیلی و توصیفی، نگاهی منسجم به این موضوع بیاندازد. نگارندگان در این پژوهش بر آنند، تا به این پرسش پاسخ دهند که، چه ویژگی هایی با تکیه بر بررسی مراحل نه گانه طراحی فرش در نمونه های مورد مطالعه جهت تبیین روش فردی این طراح قابل شناسایی است. جستار حاضر از نظر هدف، توسعه ای بوده است و با استفاده از مطالعه های میدانی و کتابخانه ای تدوین شده است. یافته های پژوهش، حاکی از آن است که، نقش مایه سازی، برهم زدن عمدی تقارن، کاربرد فراوان گل فرنگ و استفاده از حاشیه های متداخل با زمینه، از جمله ویژگی هایی متمایزی است که در نمونه های مورد مطالعه، قابل شناسایی بوده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نویدی نژاد، ک.، و یزدان پناه، ح. (1399). معرفی روش طراحی علی اکبر فدایی, طراح فرش کرمان در اواخر دورة قاجار و اوایل دورة پهلوی(برپایه مطالعه بیست و چهار نقشهء افشان ترنجدار, محفوظ در مجموعه شخصی). مبانی نظری هنرهای تجسمی, -(10 ), 147-164. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=557490Vancouver : کپی

نویدی نژاد کاوه، یزدان پناه حسن. معرفی روش طراحی علی اکبر فدایی, طراح فرش کرمان در اواخر دورة قاجار و اوایل دورة پهلوی(برپایه مطالعه بیست و چهار نقشهء افشان ترنجدار, محفوظ در مجموعه شخصی). مبانی نظری هنرهای تجسمی. 1399 [cited 2022June26];-(10 ):147-164. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=557490IEEE : کپی

نویدی نژاد، ک.، یزدان پناه، ح.، 1399. معرفی روش طراحی علی اکبر فدایی, طراح فرش کرمان در اواخر دورة قاجار و اوایل دورة پهلوی(برپایه مطالعه بیست و چهار نقشهء افشان ترنجدار, محفوظ در مجموعه شخصی). مبانی نظری هنرهای تجسمی, [online] -(10 ), pp.147-164. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=557490. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی