برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 54 تا صفحه 60 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اختلالات همراه در دختران و پسران مبتلا به اختلال نقص توجه و بيش فعالي (ADHD)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، خیابان عامل، بیمارستان روانپزشکی ابن سینا
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بارز بودن تفاوت اساسي در نسبت پسر به دختر بين نمونه هاي ارجاعي و (10:1) و نمونه هاي جامعه (3:1) در كودكان مبتلا به اختلال نقص توجه و بيش فعالي ADHD؛ اين سوال را مطرح مي كند كه آيا تفاوت هاي جنسي در تظاهرات اختلالات همراه با ADHD نقش داشته و باعث ارجاع كمتر دختران به كلينك مي شود.
روش بررسي: بررسي نقش جنس در اختلالات همراه با ADHD در كودكان ارجاع شده به كلينيك روانپزشكي روش بررسي: تعداد 147 كودك و نوجوان مبتلا به ADHD 5 تا 17 سال مورد ارزيابي قرار گرفته اند. كه تشخيص باليني ADHD در بيماران با مصاحبه باليني روانپزشك و تست تشخيصي K-SADS انجام شده است. بررسي وجود اختلالات همراه در افراد بيمار با استفاده از مصاحبه باليني روانپزشكي و تست تشخيصي K-SADS، انجام شده است.
يافته ها: اختلالات همراه با ADHD در كودكان مراجعه كننده به كلينك در دختر و پسر مشابه هم مي باشد. و دختران مبتلا به ADHD در مقايسه با پسرها در معرض خطر بيشتر براي اختلالات افسردگي و اضطرابي نبوده اند.
نتيجه گيري: نتايج ما بيانگر آن است كه بين دختر و پسر مبتلا به ADHD مراجعه كننده به كلينيك درخطر اختلالات همراه تفاوتي وجود ندارد و اين مي تواند بيانگر وجود شباهت هاي بيشتر (تا وجود تفاوت) در ADHD دختر و پسر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 241
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی