برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  10 , شماره  1 ; از صفحه 3 تا صفحه 10 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تفاوت جنسي و نقش هورمون هاي جنسي در تحمل به اثر ضد دردي مرفين و نيز تغييرات مقدار گلوتامات آزاد شده در هسته اكومبنس در بروز اين تفاوت در موش صحرايي با استفاده از روش ميكرودياليز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارماکولوژی، دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات علوم اعصاب، ‌ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

هدف: عليرغم وجود گزارش هايي مبني بر تفاوت جنسي درتكوين تحمل به اثر ضد دردي مرفين، تاكنون مكانيسم دقيق اين تفاوت ها ناشناخته است. با تكيه بر شواهد موجود در خصوص دخالت هورمون هاي جنسي در بروز تفاوت هاي وابسته به جنس در اثرات ضددردي اپيوئيدها و نقش شناخته شده نروترنسميتر گلوتامات در بروز پديده تحمل نسبت به مرفين، در اين مطالعه ابتدا تفاوت جنسي و نقش استروئيدهاي جنسي بر تكوين تحمل به اثر ضد دردي مرفين در موش صحرايي مورد بررسي قرار گرفته و سپس ميزان دخالت تغييرات گلوتامات در هسته اكومبنس در بروز اين تفاوت مورد مطالعه قرار گرفت.
روش كار: در موش هاي صحرايي نر و ماده، اندازه گيري درد با آزمون Tail- flick صورت گرفته و تحمل به اثر ضد دردي مرفين با تجويز 7mg/kg,s.c. مرفين براي 8 روز متوالي، ايجاد گرديد. با استفاده از روش ميكرودياليز در حيوانات هشيار، مايع خارج سلولي هسته اكومبنس استخراج و سپس با روش كروماتوگرافي مايع با كاركرد عالي و استفاده از ردياب فلورسانس، ميزان گلوتامات در نمونه هاي دياليزي تعيين مقدار شد.
يافته ها: بر اساس نتايج حاصله، اثر ضد دردي مرفين در موش هاي صحرايي نر دست نخورده بطور معني داري بيشتر از جنس ماده مشابه بود (P<0.05). با گنادكتومي حيوانات، اين تفاوت جنسي در اثر ضد دردي مرفين از بين رفت. ميزان تحمل به اثر ضد دردي مرفين در جنس نر دست نخورده به طور معني داري بيشتر از جنس ماده دست نخورده بود (P<0.05). بروز تحمل در حيوانات ماده دست نخورده سريع تر از حيوانات نر مشاهده شد. نتايج مطالعات ميكرودياليز نشان داد كه ميزان گلوتامات در هسته اكومبنس پس از تجويز تك دوز مرفين، در حيوانات ماده دست نخورده و گنادكتومي شده به طور معني داري بيشتر از حيوانات نر مي باشد. پس از ايجاد تحمل به مرفين، تفاوت جنس در ميزان گلوتامات در حيوانات دست نخورده همچنان وجود داشته ولي با انجام گنادكتومي تفاوت جنسي در ميزان گلوتامات هسته اكومبنس،‌ در حيوانات تحمل يافته از بين رفت.
نتیبجه گیری: به نظر می رسد آزادسازی اسید آمینه گلوتامات در هسته اکومبنس در روند تکوین تحمل به مرفین از طریق مکانیسم های حساس به استروژن تنظیم گردیده و تفاوت جنسی مشاهده شده در بروز تحمل، حداقل بخشی متاثر از نوع استروئید جنسی غالب در حیوان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسوی، ز.، و شفقی، ب.، و کبارفرد، ف.، و جرجانی، م. (1385). بررسی تفاوت جنسی و نقش هورمون های جنسی در تحمل به اثر ضد دردی مرفین و نیز تغییرات مقدار گلوتامات آزاد شده در هسته اکومبنس در بروز این تفاوت در موش صحرایی با استفاده از روش میکرودیالیز. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY), 10(1), 3-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=55141Vancouver : کپی

موسوی زهرا، شفقی بیژن، کبارفرد فرزاد، جرجانی معصومه. بررسی تفاوت جنسی و نقش هورمون های جنسی در تحمل به اثر ضد دردی مرفین و نیز تغییرات مقدار گلوتامات آزاد شده در هسته اکومبنس در بروز این تفاوت در موش صحرایی با استفاده از روش میکرودیالیز. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY). 1385 [cited 2021November29];10(1):3-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=55141IEEE : کپی

موسوی، ز.، شفقی، ب.، کبارفرد، ف.، جرجانی، م.، 1385. بررسی تفاوت جنسی و نقش هورمون های جنسی در تحمل به اثر ضد دردی مرفین و نیز تغییرات مقدار گلوتامات آزاد شده در هسته اکومبنس در بروز این تفاوت در موش صحرایی با استفاده از روش میکرودیالیز. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY), [online] 10(1), pp.3-10. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=55141. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی