برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  15 , شماره  3 ; از صفحه 75 تا صفحه 86 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي پراكنش و فراواني پلانكتوني در رودخانه حويق در استان گيلان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش اکولوژی، پژوهشکده آبزی پروری آب‌های داخلی، بندر انزلی
 
چکیده: 

مطالعات پلانكتوني در طرح جامع هيدرولوژي و هيدروبيولوژي رودخانه حويق كه در غرب گيلان قرار گرفته طي سال هاي 1380 تا 1381 نشان داد پلانكتون هاي اين رودخانه در مجموع از فراواني و تنوع كمي برخوردار مي باشند.
در مطالعات فيتوپلانكتوني اين رودخانه 4 شاخه و 21 جنس شناسايي گرديد. فراوان ترين جنس ها در اين رودخانه متعلق به شاخه Bacillariophyta بوده كه مهمترين آنها عبارت از Nitzschia, Diatoma, Cocconeis, Navicula و Cymbella مي باشند. اين شاخه 95.7 درصد جمعيت فيتوپلانكتوني را دارا بوده كه در طول سال در اين رودخانه مشاهده مي گردند. شاخه Chlorophyta در رتبه دوم قرار دارد و مهمترين جنس هاي آن عبارت از: Crucigenia, Ankistrodesmus و Scenedesmus بودند. اين شاخه 2.2 درصد فراواني سالانه فيتوپلانكتوني را شامل مي شد. سيانوفيتا با جنس Oscillatoria و اوگلنوفيتا با جنس Euglena در اين بررسي فراواني كمي را بخود اختصاص دادند.
نتايج مطالعات نشان داد كه اين رودخانه از نظر زئوپلانكتوني نيز بسيار فقير و اكثرا محدود به گونه هاي ثابت و چسبنده از شاخه هاي Rhizopoda و Rotatoria مي باشد. در مطالعات زئوپلانكتوني 6 شاخه و 12 جنس شناسايي گرديد، كه بيشترين تنوع فراواني مربوط به شاخه ريزوپودا با جنس هاي Arcella, Difflugia, Cyphoderia و Euglypha بود. اين شاخه 64 درصد جمعيت زئوپلانكتوني اين رودخانه را تشكيل مي دهد. شاخه روتاتوريا با 14 درصد جمعيت و جنس هاي غالب Keratella, Cephalodella, Lecane و Rotaria در مرتبه بعدي قرار دارد. شاخه هاي Ciliata, Arthropoda, Nematoda و Tardigrada از فراواني كمي در طول بررسي برخوردار بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی