برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه فلور ميکروبي و pH دهان در بيماران دچار آفتوز راجعه دهان در دوره هاي حمله و بهبودي بيماري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ارومیه، خیابان کاشانی، بیمارستان طالقانی، بخش پوست
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آفتوز راجعه دهان، بيماري عود کننده اي است ک با زخم هايي مشخص مي شود که مخاط دهان را درگير مي کند. هدف از اين مطالعه مقايسه فلور ميکروبي و pH دهان بيماران مبتلا به آفتوز راجعه دهان در حين حمله هاي آفت و در زمان بهبودي بود.
روش اجرا: دراين مطالعه توصيفي تحليلي و با روش نمونه گيري غيرتصادفي ساده از 28 بيمار مبتلا به آفتوز راجعه دهان در دو مرحله حاد و بهبودي، از مخاط دهان جهت کشت در محيط هاي هوازي و بي هوازي نمونه گيري و pH دهان تعيين شد.
يافته ها: در فلور دهان در مراحل حمله بيماري و بهبودي ضايعه ها در محيط هاي هوازي از نظر رشد استرپتوکوک هاي غيراز گروه A و باسيل هاي گرم مثبت تغييري مشاهده نشد. در 3 بيمار (10.7%) در مرحله حمله بيماري، استافيلوکوک اورئوس رشد کرد در حالي که درمرحله بهبودي در 2 مورد (7.1%) اين ميکروب رشد کرد که از نظر آماري اين اختلاف معني دار نبود. از نظر رشد استرپتوکوک گروه A و باسيل هاي گرم منفي نيز اختلاف معني داري ديده نشد. در مقايسه رشد ميکروب ها در محيط هاي بي هوازي، رشد استرپتوکوک هاي غير گروه A در مرحله حمله بيماري افزايش قابل ملاحظه اي نشان داد: 71.4% در مقابل 39.3% (P<0.01). در مورد ساير ميکروب ها اختلاف قابل توجهي مشاهده نشد. از نظر pH دهان در 53.3% افراد در زمان حمله بيماري افزايش pH ديده شد و در 20% کاهش وجود داشت در حالي که در 26.7% تغييري در pH ديده نشد.
نتيجه گيري: در آفت راجعه دهاني، افزايش رشد قابل ملاحظه استرپتوکوک هاي غير گروه A در مرحله حمله بيماري مشاهده مي شود. PH دهان نيز در اکثريت بيماران در مرحله حمله بيماري افزايش نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 236
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی