برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  3 , شماره  11 ; از صفحه 48 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

اثرات مقايسه ‌اي ضد افسردگي عصاره ‌هاي زعفران و مواد موثر آن، كروسين و سافرانال در موش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم دارویی، پژوهشکده بوعلی و دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 
باتوجه به اثرات شادي‌آفرين كلاله زعفران در طب سنتي و مطالعات قبلي ما مبني بر اثرات ضدافسردگي عصاره‌هاي زعفران، در اين تحقيق مكانيسم واثرات ضد افسردگي عصاره آبي و الكلي كلاله زعفران و دو ماده اصلي آن يعني كروسين و سافرانال توسط آزمون شنا و آزمون حركت در موش مورد بررسي قرار گرفت.
تجويز داخل صفاقي عصاره الكلي زعفران با دوزهاي 200 و800 ميلي‌گرم بر كيلوگرم و عصاره‌هاي آبي زعفران با دوزهاي 160 و320 ميلي‌گرم بر كيلوگرم زمان بي‌تحركي را در مقايسه با نرمال سالين به طور معني‌داري كاهش دادند و همچنين مانند فلوكستين موجب افزايش زمان شنا كردن شدند. در آزمون جعبه باز عصاره آبي زعفران برخلاف عصاره الكلي با دوزهاي 160 و320 ميلي‌گرم بر كيلوگرم به طور معني‌داري در مقايسه با نرمال سالين حركت كلي را كاهش داد. عصاره الكلي نيز بر رفتارهاي استرئوتايپي اثر داشته و به طور معني‌داري آن را افزايش دادند. كاهش مدت زمان بي‌حركت ماندن در آزمون شنا مواد موثر زعفران يعني سافرانال و كروسين مشاهده شد. مدت زمان شنا در موش‌هاي دريافت‌كننده فلوكستين و سافرانال افزايش يافت، اما در گروه‌هاي دريافت‌كننده كروسين هيچ اختلافي بين دوزهاي مختلف ديده نشد. دوزهاي مختلف سافرانال و كروسين تقريبا همانند هم مدت زمان بالا رفتن را افزايش دادند كه به صورت معني‌داري با نرمال سالين اختلاف داشتند. کروسين حرکات استرئوتايپيک را افزايش و سافرانال حركت كلي را كاهش داد.
اين مطالعه نشان مي‌دهد كه احتمالا اثر ضدافسردگي كلاله زعفران حداقل قسمتي از طريق كروسين و سافرانال مي‌باشد. كروسين به عنوان يك تركيب محلول در آب زعفران و سافرانال به عنوان يك تركيب محلول در چربي با دو مكانيسم مختلف عمل مي‌كنند. احتمالا كروسين بر سيستم دوپامينرژيك و مهار بازجذب نوراپي نفرين موثر است و سافرانال بر سيستم سروتونرژيك. براي قطعيت بخشيدن به مكانيسم عمل اين دو تركيب نياز به آزمايش‌هاي گسترده‌تري مي‌باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین زاده، ح.، و کریمی، غ.، و نیاپور، م. (1383). اثرات مقایسه ‌ای ضد افسردگی عصاره ‌های زعفران و مواد موثر آن, کروسین و سافرانال در موش. گیاهان دارویی, 3(11), 48-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5411Vancouver : کپی

حسین زاده حسین، کریمی غلامرضا، نیاپور مریم. اثرات مقایسه ‌ای ضد افسردگی عصاره ‌های زعفران و مواد موثر آن, کروسین و سافرانال در موش. گیاهان دارویی. 1383 [cited 2021September25];3(11):48-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5411IEEE : کپی

حسین زاده، ح.، کریمی، غ.، نیاپور، م.، 1383. اثرات مقایسه ‌ای ضد افسردگی عصاره ‌های زعفران و مواد موثر آن, کروسین و سافرانال در موش. گیاهان دارویی, [online] 3(11), pp.48-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=5411. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 449 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی