برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1384 , دوره  18 , شماره  43 ; از صفحه 61 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رضايت زنان از مراقبتهاي دوران بارداري دريافت شده در مراجعين به خانه هاي بهداشت شهرستان شيروان چرداول

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران
 
چکیده: 

يکي از مهم ترين شاخص هاي کيفيت ارايه خدمات بهداشتي رضايت مددجو مي باشد. تاکيد بر رضايت مراجعين از خدمات دوران بارداري به علت اثرات مثبتي است که بر رفتار آنان دارد و سبب مي شود به استفاده از خدمات بهداشتي تشويق گردند. تامين رضايت زنان باردار حاصل پاسخگويي به نياز و انتظارات آن ها مي باشد، که موجب بروز احساس خوشايندي در آن ها شده و سلامت رواني آنان را ارتقا مي دهد. مطالعه حاضر به هدف تعيين ميزان رضايت زنان از مراقبت هاي دوران بارداري دريافت شده در مراجعين به خانه هاي بهداشت شهرستان شيروان چرداول در سال 1384 صورت گرفت.
اين مطالعه مقطعي بود. محقق علاوه بر بررسي رضايت زنان از مراقبت هاي دريافت شده ارتباط بين متغير اصلي و متغير هاي مداخله گر را نيز مورد بررسي قرار داد. تعداد نمونه پژوهش 460 نفر، بود که به روش سرشماري تعيين شد و ابزار جمع آوري اطلاعات پرسشنامه، محيط پژوهش 54 خانه بهداشت شهرستان شيروان چرداول بود.
نتايج پژوهش نشان داد که 89.8 درصد زنان از برنامه زمان بندي شده مراقبت هاي دوران بارداري، 79.8 درصد از سهولت دسترسي به مراقبت هاي دوران بارداري و 93.6 درصد زنان از چگونگي برقراري ارتباط در مراقبت هاي دوران بارداري رضايت خيلي زياد و زياد داشتند و 60.2 درصد مادران اطلاعات دريافت شده در مراقبت هاي دوران بارداري رضايت کم و خيلي کم را ابراز نمودند. زنان خانه دار و کارمند بيشتر از ساير گروه ها از برنامه زمان بندي شده مراقبت هاي دوران بارداري رضايت داشتند (0.004=P). همچنين ميزان رضايت در اولين بارداري بيشتر از ساير گروه ها بود (0.035=P) و زنان با سن کمتر از سهولت دسترسي به مراقبت ها راضي تر بودند (0.027=P). نتايج به طور کلي نشان داد 87.2 درصد از زنان از مراقبت هاي دوران بارداري به ميزان زياد و خيلي زياد رضايت داشتند. با توجه به رضايت اندک مادران از اطلاعات دريافت شده در دوران بارداري لازم است اقدامات مناسب در جهت تشويق اعضا تيم بهداشتي به انجام آموزش به مادران صورت پذيرد. پژوهشگران پيشنهاد انجام مطالعه در زمينه علل نارضايتي مادران از آموزش دريافت شده را مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی