برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات مختلف توري هاي آغشته شده با پيروئيدها بر روي نژادهاي حساس و مقاوم آنوفل استيفنسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ایمنی وانگل شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: پشه بندهاي آغشته شده به حشره کش هاي پيروتروئيدي داراي اثرات بيولوژيکي متعددي هستند که باعث محافظت افراد در مقابل گزش پشه ها مي شوند.مطالعه حاضر اثر حشره کش هاي پيروتروئيد را درآزمايشگاه بر روي نژادهاي حساس (BEECH) ومقام (DU234) آنوفل استيفنسي مورد مطالعه قرارداده است.
روش کار: در اين مطالعه تجربي پشه هاي ماده 3-5 روزه بطور انفرادي در يک قفس به اندازه25×25×25  سانتيمتر آزمايش شدند.به محض نشستن پشه بر روي ضلع فوقاني قفس که با حشره کش پيروتروئيد آغشته شده بود وشروع خونخواري بر روي دست آزمايش کننده، ساعت ثانيه شمار به کار ميافتاد وزمان صرف شده قبل از اولين پرواز و همچنين مجموع زمان هايي که بعد از آن پشه در مدت 15 دقيقه تست برروي قسمت آغشته شده قبل از هر پرواز نشسته بود را ثبت وبراي محاسبه مجموع زمان(Accumulated time) مورد استفاده قرار گرفت.
نتايج:براساس زمان صرف شده قبل از اولين پرواز اختلاف معني داري بين پشه هاي حساس و مقاوم که از طريق توري هاي آغشته شده با پرمترين و آلفاسايپرمترين خونخواري کرده بودند نبود.اين اختلاف در مورد دلتامترين معني دار بود. ميانگين مجموع زمان درمورد هر سه حشره کش تست شده در پشه مقاوم بطور معني داري طولاني تر از پشه حساس بود.درصد خونخواري پشه هاي مقاوم از طريق توري آغشته شده به پرمترين و دلتامترين در مقايسه با پشه حساس بيشتر بود هرچند اين اختلاف فقط در رابطه با پرمترين معني دار بود اين موضوع در مورد آلفا سايپرمترين برعکس وازنظر آماري معني دار نبود.ميزان مرگ ومير درپشه حساس با پرمترين وآلفاسايپرمترين بالا بود اما پشه مقاوم در مقابل اين اثرمقاوت نمود.
نتيجه نهايي: نتايج ما اين ايده را که کاهش تحريک پذيري در پشه هاي مقاوم و متعاقب آن زمان طولاني تماس آنها با توري هاي آغشته شده به حشره کش، دوز بالاي مورد نياز براي کشتن اين پشه ها را جبران مي کند، تاييد نمي نمايد که اين امر مي تواند اثرات منفي بر روي محافظت فردي و اجتماعي مورد انتظار از پشه بندهاي آغشته شده با حشره کش هاي پيروتروئيد داشته باشد.هرچند درافريقاي غربي جائيکه آنوفل گامبيه در طبيعت مقاومت بالايي دارد،هنوز توري هاي آغشته شده به حشره کش بخوبي بر روي آنها موثر مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حجتی، م.، و موسوی، ن. (1385). بررسی اثرات مختلف توری های آغشته شده با پیروئیدها بر روی نژادهای حساس و مقاوم آنوفل استیفنسی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 13(3 (مسلسل 41)), 19-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=53966Vancouver : کپی

حجتی محمدحسن‌، موسوی نواب‌. بررسی اثرات مختلف توری های آغشته شده با پیروئیدها بر روی نژادهای حساس و مقاوم آنوفل استیفنسی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1385 [cited 2021October23];13(3 (مسلسل 41)):19-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=53966IEEE : کپی

حجتی، م.، موسوی، ن.، 1385. بررسی اثرات مختلف توری های آغشته شده با پیروئیدها بر روی نژادهای حساس و مقاوم آنوفل استیفنسی. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 13(3 (مسلسل 41)), pp.19-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=53966. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی