نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1398 , دوره  11 , شماره  44 ; از صفحه 27 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

بررسی توصیه های عام و خاص (وصیت نامه) در ساقی نامه ها (بر مبنای تذکره ی میخانه، پیمانه، ساقی نامه سرایان آذربایجان و سایر ساقی نامه ها)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
ساقی نامه ها از انواع ادبی غنایی هستند که شاعر در آن ها ابیاتی خطاب به ساقی، مغنّی و مطرب سروده، از او طلب باده و نواختن ساز و سرود می کند. سرایندگان در این نوع ادبی، علاوه بر مضامین خمری و میخانه ای و توصیف باده، جام، ساقی و. . . مضامینی دیگری درباره ی دنیای فانی و بی اعتباری مقام و منصب ظاهری، ناهنجاری روزگار، دورویی مردم زمانه و. . . نیز آورده و در ضمن آن ها کلمات حکمت آمیز هم افزوده اند. یکی از مفاهیم پرکاربرد و موضوعات مهم در ساقی نامه ها نکات اخلاقی و تعلیمی و عبرت آموز است. نگارندگان در این جستار، توصیه و وصیت نامه در ساقی نامه ها را بررسی می کنند. این پژوهش با شیوه ی توصیفی تحلیلی و با استفاده از منابع کتابخانه ای، به بررسی و تحلیل موضوع توصیه به شکل عام و وصیت نامه به شکل خاص در ساقی نامه ها پرداخته است. بررسی ها نشان از آن دارد که سفارش و توصیه ی عام در این نوع ادبی شامل اندرزها و پندهای اخلاقی (اعم از سفارش به انجام فضایل و نیکی ها و ترک رذایل و بدی ها) عرفانی، خیامی و کشورداری است. توصیه های خاص (وصیت نامه) که مراد از آن سفارش هایی در سیاق وصیت نامه ی شرعی با بیانی ادیبانه است نیز در شعر برخی از ساقی نامه سرایان چون ملاهادی سبزواری و والی کرمانی و محمدحسن سهایی وجود دارد که سرایندگان در آن ها سفارش به امور مربوط به مرگ و خاک سپاری را در فضایی میخانه ای به تصویر کشیده اند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ملک ثابت، م.، و صدیقی مورنانی، س. (1398). بررسی توصیه های عام و خاص (وصیت نامه) در ساقی نامه ها (بر مبنای تذکره ی میخانه, پیمانه, ساقی نامه سرایان آذربایجان و سایر ساقی نامه ها). پژوهش نامه ادبیات تعلیمی (پژوهشنامه زبان و ادبیات فارسی), 11(44 ), 27-54. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=538816Vancouver : کپی

ملک ثابت مهدی، صدیقی مورنانی سمیرا. بررسی توصیه های عام و خاص (وصیت نامه) در ساقی نامه ها (بر مبنای تذکره ی میخانه, پیمانه, ساقی نامه سرایان آذربایجان و سایر ساقی نامه ها). پژوهش نامه ادبیات تعلیمی (پژوهشنامه زبان و ادبیات فارسی). 1398 [cited 2022May27];11(44 ):27-54. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=538816IEEE : کپی

ملک ثابت، م.، صدیقی مورنانی، س.، 1398. بررسی توصیه های عام و خاص (وصیت نامه) در ساقی نامه ها (بر مبنای تذکره ی میخانه, پیمانه, ساقی نامه سرایان آذربایجان و سایر ساقی نامه ها). پژوهش نامه ادبیات تعلیمی (پژوهشنامه زبان و ادبیات فارسی), [online] 11(44 ), pp.27-54. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=538816. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 111 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی