برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  28 , شماره  2 ; از صفحه 67 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آلودگي باکتريايي سکه ها و اسکناس هاي رايج کشور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: با توجه به گردش سکه و اسکناس در جامعه و تماس روزمره افراد با آنها، سکه ها و اسکناس ها را مي توان يکي از ابزار انتقال باکتري ها قلمداد نمود. بر اين اساس در اين پژوهش سعي گرديد تا ميزان حضور باکتري هاي بيماريزا بر سطح سکه ها و اسکناس ها تعيين گردد تا نقش اين عناصر درا انتقال عوامل بيماريزا مشخص گردد و درصورت نياز با ارایه پيشنهادهايي در رفع مشکل کوشا باشيم.
روش بررسي: در اين بررسي 150 عدد سکه (50، 100، 250 ريالي) و 100 عدد اسکناس (500، 1000، 2000، 5000 و 10000 ريالي) به روش تصادفي از نقاط مختلف و از مشاغل گوناگون در شهرستان مشهد انتخاب گرديدند. باکتري هاي موجود در سطح سکه ها و اسکناس ها با روش شستشو با براث و کشت برروي محيط کشت هاي مناسب جداسازي و شناسايي گرديدند.
يافته ها: باکتري هاي شناسايي شده در کل به ترتيب فراواني عبارت بودند از گونه هاي باسيلوس 46%، استافيلوکوکوس هاي کواگولاز منفي 18.8%، گونه هاي آنتروباکتر 11.2% و اشريشا کلي 7.6%. درا ين پژوهش استافيلوکوکوس کواگولاز مثبت 2%، گونه هاي کلبسيلا 0.8% و گونه هاي پسودوموناس، سيتروباکتر و آريزونا هر يک با 0.4% ها در مرتبه آخر از نظر فراواني قرار داشتند. قابل توجه است که در اين بررسي 20% سکه ها و 1% اسکناس ها فاقد هر گونه آلودگي باکتريايي بودند. ميزان آلودگي در بين انواع سکه ها تقريبا مشابه بود در صورتي که در بين اسکناس ها چنين نبود.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج حاصل از اين تحقيق و مطالعات ديگر که نشاندهنده حضور نسبتا بالاي برخي باکتري هاي بيماريزا بر سطح پول بخصوص اسکناس مي باشد نبايد نقش اين عناصر اقتصادي را در انتقال عوامل بيماريزا از نظر دور داشت و در اين راستا بايد از تماس کودکان و مواد غذايي و آرايشي با پول جلوگيري نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی