برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  28 , شماره  2 ; از صفحه 55 تا صفحه 59 .
 
عنوان مقاله: 

نقش سيستم سروتونرژيک مغز در بروز الگوي رفتاري ناشي از استرس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: امروزه در مطالعه اثرات روان تني استرس به نقش سيستم مونوآميني مغز توجه بيشتري مي شود و مشخص گرديده که استرس موجب بروز رفتارهايي مي شود که از طريق فعال نمودن سيستم هاي مونوآميني از جمله سروتونرژيک بروز مي کند. اين مطالعه با هدف بررسي آثار سيستم سروتونرژيک مغز بر روي پاسخ هاي رفتاري ناشي از استرس انجام شده است.
روش بررسي: چهار گروه از موش هاي صحرايي نر آلبينو ويستار (با وزن 300- 250 گرم) انتخاب شدند. گروه هاي شاهد تحت استرس فشار دادن دم به مدت 5 دقيقه قرار گرفتند. استرس منجر به بروز انواع پاسخ هاي رفتاري نظير جويدن، ليسيدن  و تهاجم مي شود. در اين مطالعه طول مدت جويدن اندازه گيري شد. در گروه هاي ديگر تحت شرايط بيهوشي با کلرال هيدرات (400 ميلي گرم بر هر کيلوگرم داخل صفاقي) پروب ميکرو دياليز در هسته سجافي خلفي کاشت شد. گروه کاذب در حاليکه سرم رينگر (2 ميکرو ليتر در دقيقه) دريافت مي کردند تحت استرس فشار دادن دم قرار گرفتند. در گروه سوم از محلول رينگر حاوي غلظت بالايي از پتاسيم (100 ميلي مول در ليتر) و گروه چهارم از محلول رينگري که کلريد کادميم جايگزين کلريد کلسيم شده بود استفاده گرديد و پاسخ رفتاري ناشي از استرس مشابه گروه هاي کاذب و کنترل اندازه گيري شد.
يافته ها: در گروه کاذب در مقايسه با گروه شاهد اختلاف معني داري وجود نداشت. طول مدت پاسخ رفتاري در گروه سوم کاهش معني داري داشت (P<0.001). در حالي که در گروه چهارم افزايش معني داري (p<0.003) در پاسخ رفتاري در مقايسه با گروه هاي شاهد و کاذب وجود داشت.
نتيجه گيري: نتايج ما چنين پيشنهاد مي کنند که : 1- سيستم سروتونرژيک مغز در پاسخ دهي حيوان به استرس و بروز الگوي رفتاري خاص اثر مهاري دارد. 2- با توجه به نتايج اين مطالعه اطلاعات قبلي ما را در مورد نقش منوآمين ها را در روند استرس افزايش مي دهد. 3- اين يافته ها منجر به اختصاصي شدن درمان بيماري هاي ناشي از استرس و نيز سبب کاهش عوارض جانبي داروهاي تجويز شده مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 68
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی