برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  49 , شماره  92 ; از صفحه 167 تا صفحه 172 .
 
عنوان مقاله: 

تظاهرات پوستي در مبتلايان به نارسايي مزمن كليه تحت درمان همودياليز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان قائم (عج)، بخش پوست
 
چکیده: 

مقدمه: تظاهرات پوستي متنوعي در مرحله نهايي نارسايي مزمن كليه وجود دارد كه ممكن است نماي عرضه كننده بيماري نيز باشد. اين مطالعه با هدف بررسي تظاهرات پوستي در مبتلايان به نارسايي مزمن كليه تحت درمان با همودياليز انجام شده است.
روش كار: اين مطالعه توصيفي طي نيمه اول سال 1381 در بيمارستان قائم (عج)، امام رضا (ع)، موسي بن جعفر(ع) انجام شده است. تظاهرات و علائم پوستي 82 بيمار با نارسايي مزمن كليه مورد مطالعه قرار گرفت. 12 بيمار از مطالعه حذف شدند. سطح سرمي PTH، كلسيم و فسفر تعيين و ارتباط آن با خرش مورد مطالعه قرار گرفت. مشخصات فردي، تظاهرات باليني، نتايج آزمايشگاهي در پرسشنامه اي جمع آوري گرديد و اطلاعات به دست آمده با استفاده از آمار توصيفي، جداول توزيع فراواني پردازش شد.
نتايج: شايعترين علامت خارش بود كه در %70 بيماران مشاهده شد. نشانه ها شامل خشكي پوست در %50، تغيير رنگ پوست در %71.5 و ناخن نيمه شده در %30 موارد مشاهده شد. سطح سرمي PTH در بيماران با خارش بيشتر از بيماراني كه خارش نداشتند بود (p=0.01) اما اختلاف بارزي بين سطح كلسيم و فسفر سرم در دو گروه مشاهد نشد (p>0.05).
نتيجه گيري: گر چه فراواني تظاهرات پوستي در مرحله نهايي نارسايي كليه مشابه ساير مطالعات در كشورهاي غربي بود اما در بعضي موارد اختلاف وجود دارد عواملي مثل نژاد، آب و هوا، وضعيت اجتماعي و اقتصادي و ... ممكن است در اين اختلاف ها سهيم باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 152
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی