نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1399 , دوره  5 , شماره  2 ; از صفحه 1 تا صفحه 12 .
 
عنوان مقاله: 

ارتباط بین ریسک گریزی مدیریت و محافظه کاری حسابداری (مطالعه موردی: شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی صنایع، دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان
 
چکیده: 
با توجه به اهمیت و جایگاه محافظه کاری حسابداری در بین مفاهیم و اصطلاحات مالی، در پژوهش حاضر به بررسی ارتباط بین ریسک گریزی مدیریت و محافظه کاری حسابداری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته شده است. برای این منظور و با استفاده از لین و همکاران (2015) به اندازه گیری بیش اعتمادی مدیران شرکت ها پرداخته شد و برای ریسک گریزی مدیریت از انحراف معیار بازده روزانه سهام بهره گرفته شد. ضمن اینکه، مدل گیولی و هاین (2000) برای محاسبه محافظه کاری حسابداری شرکت ها استفاده شد. پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی و از نظر روش گردآوری داده ها در گروه پژوهش های توصیفی، پس رویدادی قرار دارد که برای بررسی فرضیه ها از الگوهای رگرسیونی چندمتغیره با استفاده از نرم افزار Eviews8 بهره گرفته شد. جامعه آماری پژوهش نیز شامل کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در دوره زمانی 9 ساله بین سال های 1387 الی 1395 می باشد که با استفاده از شروط غربالگری، در نهایت تعداد 144 شرکت و در مجموع 1296 سال-شرکت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج به دست آمده در پژوهش حاضر نشان می دهد بین ریسک گریزی مدیریت و محافظه کاری حسابداری شرکت ها رابطه مثبت و معناداری وجود دارد و این در حالی است که رابطه بین بیش اعتمادی و میزان محافظه کاری حسابداری شرکت ها مثبت و معنادار به دست آمد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هوشمندنیا، ع.، و نظری، ع.، و آذین مهر، ش.، و تقی پور، م. (1399). ارتباط بین ریسک گریزی مدیریت و محافظه کاری حسابداری (مطالعه موردی: شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران). نخبگان علوم و مهندسی, 5(2 ), 1-12. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=537208Vancouver : کپی

هوشمندنیا علی، نظری علی اکبر، آذین مهر شکوفه، تقی پور محمد. ارتباط بین ریسک گریزی مدیریت و محافظه کاری حسابداری (مطالعه موردی: شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران). نخبگان علوم و مهندسی. 1399 [cited 2022May18];5(2 ):1-12. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=537208IEEE : کپی

هوشمندنیا، ع.، نظری، ع.، آذین مهر، ش.، تقی پور، م.، 1399. ارتباط بین ریسک گریزی مدیریت و محافظه کاری حسابداری (مطالعه موردی: شرکت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران). نخبگان علوم و مهندسی, [online] 5(2 ), pp.1-12. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=537208. 

 
بازدید یکساله 157 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی