برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر مصرف لسيتين بر غلظت چربي هاي خون بيماران مبتلا به هيپرکلسترولمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشکده بهداشت، کدپستی: 111-71645
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هيپرکلسترولمي عامل خطري براي آتروسکلروز است که به تغييرات چربي و کلسترول رژيم جواب متفاوتي مي دهد. مطالعات قبلي اثرات متناقضي را از تاثير لسيتين بر کلسترول و تري گليسريد پلاسما گزارش نموده اند. اين مطالعه به منظور بررسي ويژگي هاي هيپوکلسترولميک لسيتين در بيماران مبتلا به هيپرکلسترولمي انجام شد.
روش بررسي: در اين کارآزمايي باليني 61 بيمار (27 مرد و 34 زن) با ميانگين سني 14±44 سال، مبتلا به هيپرکلسترولمي مراجعه کننده به درمانگاه مطهري شيراز به طور تصادفي به 2 گروه مورد و شاهد تقسيم شدند. گروه مورد روزانه 3 عدد کپسول لسيتين (1200 ميلي گرم) حاوي 420 ميلي گرم فسفاتيديل کولين، به مدت 6 هفته دريافت کرد. وزن، شاخص توده بدن (BMI) و غلظت چربي هاي خون در ابتدا و انتهاي 6 هفته اندازه گيري شد.
يافته ها: مقايسه وزن بدن و نيز شاخص توده بدني بين گروه مورد و شاهد اختلاف معني داري را بين دو گروه نشان نداد. ميانگين غلظت کلسترول تام، کلسترول LDL و تري گليسيريد پايين تر و کلسترول HDL بالاتر در گروه مورد در مقايسه با قبل از مطالعه به دست آمد. علاوه بر آن مقايسه ميانگين کلسترول تام، کلسترول LDL و تري گليسريد بين دو گروه کاهش مشخصي را در غلظت کلسترول تام، کلسترول LDL و تري گليسريد همراه با افزايش مشخص در غلظت کلسترول HDL در گروه مورد نشان داد (0.05>P).
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که لسيتين مي تواند نقش مهمي در بهبود هيپرکلسترولمي داشته باشد و از ويژگي هيپوکلسترولميک آن مي توان در درمان هيپرکلسترولمي استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 175
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی