برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي همه گير شناختي آسيب هاي نخاعي بدون يافته هاي مثبت پرتونگاري در بيمارستان نمازي شيراز، 1383-1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، بیمارستان نمازی، دفتر گروه جراحی مغز و اعصاب
 
چکیده: 

مقدمه: آسيب نخاعي بدون يافته پرتونگاري (SCIWORA) به سندرومي گفته مي شود که بافت عصبي نخاع پس از ضربه (تروما)، دچار آسيب مي گردد اما هيچگونه يافته پرتونگاري تاييد کننده به دست نمي آيد. شيوع آن در کودکان، به دليل ويژگي خاص تشريحي و بيومکانيک ستون مهره ها آنها، بيشتر است. هدف از اين پژوهش، تعيين ميزان بروز اين سندرم و ويژگي هاي بيماراني است که به آن دچار شده اند.
روش کار: اين پژوهش آينده نگر وهمه گير شناختي، در مدت 24 ماه بر روي 233 بيمار دچار آسيب ستون مهره ها در بيمارستان نمازي شيراز انجام شد. از اين بيماران، 11 بيمار (10 پسر و يک دختر) از سنين يک ماهه تا 18 ساله سندروم
SCIWORA داشتند. اين سندروم پس از آن عنوان مي شد که عکس هاي پرتونگاري نشان دهنده نکته مثبتي نبود ولي معاينه عصبي و يافته هاي ام-آر-آي بيمار گوياي آسيب نخاعي بودند. در تعيين نقص عصبي بيماران از مقياس فرانکل ((Frankel استفاده شد.
يافته ها: بروز کلي
SCIWORA در اين پژوهش، 36/2 درصد بود، در حالي که 33/83 درصد از بيماران دچار هرگونه آسيب نخاعي در گروه سني زير 10 سال و 22/22 درصد بيماران در گروه سني 10 تا 19 سال، دچار اين سندرم بودند. نسبت مرد به زن 10 به يک بود. شايع ترين علت SCIWORA، رخدادهاي رانندگي (54/54 درصد) و سقوط از ارتفاع (18/18 درصد) بود. شايع ترين جاي آسيب نخاعي، ناحيه کمري (45/45 درصد) و سپس، ناحيه گردني (36/36 درصد) به دست آمد. 72/72 درصد بيماران، در درجه A فرانکل قرار داشتند. در ام-آر-آي آنها، آسيب نخاعي به صورت خونريزي و ورم نخاع همراه با علايمي نشان دهنده آسيب به بافت هاي نرم اطراف وجود داشت. همه مواردSCIWORA  ناحيه کمري از اين درجه بودند. بيماران فرانکل B و C، تنها نشانه هايي از خونريزي و ورم نخاعي در ام-آر-آي داشتند و هيچ علامتي از آسيب بافت هاي اطراف ديده نمي شد.
نتيجه: درصد تصادفات در پژوهش اخير، بسيار بيشتر از پژوهش هاي همانند است. همچنين، درصد بيماراني که در درجه
A فرانکل قرار داشتند، بيشتر از پژوهش هاي ديگر بود که شايد به دليل درمان هاي نامناسب پيش از بيمارستان و هنگام انتقال به بيمارستان باشد. تشخيص زود هنگام و ثابت کردن ستون مهره ها پيش از رسيدن به بيمارستان مي تواند مشکلات عصبي بعدي را کاهش دهد و آينده بيماران را بهتر نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 145
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی