6 SID.ir | يادآوري و داوري درباره فراواني واژه هاي هيجاني و خنثي در بيماران مبتلا به افسردگي اساسي، اضطراب فراگير و گروه شاهد
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

يادآوري و داوري درباره فراواني واژه هاي هيجاني و خنثي در بيماران مبتلا به افسردگي اساسي، اضطراب فراگير و گروه شاهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، میدان ارم، پردیس ارم، دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی، بخش روان شناسی بالینی، دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

مقدمه: اضطراب و افسردگي از شايع ترين پديده هاي هيجاني هستند که انسان امروز را مي آزارند. درك ما از ماهيت اضطراب و افسردگي با كارهاي بك(Beck)  دستخوش تغييرات زيادي شد. بك و به دنبال وي باور (Bower) معتقدند که اضطراب و افسردگي، با سوگيري هماهنگ با خلق در همه رويکردهاي پردازش اطلاعات مرتبط است. اما پژوهش هاي اخير نشان داده اند، كه اين دو ناهنجاري، در برخي رويکردهاي پردازش اطلاعات با هم تفاوت دارند اين يافته هاي متناقص را با ديدگاه هاي ياد شده نمي توان توجيه کرد. پژوهش کنوني درصدد آزمودن ديدگاه هاي ياد شده از راه بررسي کاركرد بيماران مبتلا به افسردگي اساسي و اضطراب فراگير در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دو تكليف رايانه اي شناختي متفاوت، يعني داوري درباره‌ي فراواني مواد هيجاني و خنثي و نيز، حافظه آشکار است.
روش کار:
براي اين منظور، 16 بيمار مبتلا به افسردگي اساسي (MDD) و 16 بيمار مبتلا به اضطراب فراگير (GAD) انتخاب و در متغيرهاي سن، جنس و تحصيلات با 17 آزمودني بهنجار همتا شدند.
يافته ها: واکاوي
داده هاي پژوهش نشان داد، اگرچه هر دو گروه بيمار باليني در مقايسه با گروه شاهد بهنجار در تکليف داوري درباره فراواني واژه هاي هيجاني سوگيري هماهنگ با خلق نشان مي دهند، اما تنها بيماران افسرده اين سوگيري را در يادآوري واژه هاي هماهنگ با خلق نشان مي دهند.
نتيجه: يافته هاي اين پژوهش گوياي آن است كه اصول پردازشي يكساني بر اين دو گروه از بيماران حاكم نيست و مبتلايان به اضطراب و افسردگي در همه‌ي سطوح پردازش اطلاعات، آنچنان كه ديدگاه هاي پيشين بيان كرده اند، سوگيري هاي همانند ندارند.
دلالت ضمني پژوهش کنوني آن است كه ديدگاه ويليامز و همكاران بهتر قادر است تا تفاوت هاي دو ناهنجاري اضطراب و افسردگي را در حافظه ضمني و حافظه آشكار تبيين کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی