برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي سير زايمان بر اساس منحني فريدمن در مراجعه كنندگان به بيمارستان شهداي تجريش در سال 83-1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان تجریش، بیمارستان شهدای تجریش
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به تاثير مستقيم نحوه اداره زايمان بر سرنوشت مادر و جنين، تشخيص سير طبيعي زايمان از دير باز مورد توجه قرار گرفته است. به منظور استفاده از معيارهاي عيني در اداره زايمان، فريدمن در سال 1950 به آناليز نموداري آماري سير زايمان بر اساس مشاهداتش در 1000 زائوي ترم نولي پار و مولتي پار پرداخت. اين تحقيق با هدف بررسي سير زايمان در زائوهاي نولي پار و مولتي پار در بيمارستان شهداي تجريش، رسم پارتوگرام زايمان و تعيين مدت زمان مراحل اول و دوم و سوم زايماني بر اساس منحني فريدمن انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه توصيفي بر روي
146 زائوي مراجعه كننده به بيمارستان شهداي تجريش (مشتمل بر 50 مورد مولتي پار و96 مورد نولي پار) به مدت 18 ماه انجام شد. منحني ديلاتاسيون سرويكس و نزول جنين در هر گروه، با استفاده از نقاطي كه فريدمن جهت رسم پارتوگرام زايمان استفاده كرده بود، رسم شد. ميانگين مدت زمان مراحل زايمان (اول و دوم و سوم) در هر گروه تعيين شد. از آزمون تي براي تعيين معني دار بودن اختلاف ها استفاده شد.
يافته ها: متوسط مدت زمان زايمان در هر دو گروه نولي پار و مولتي پار از مطالعه فريدمن كوتاه تر ولي منحني سير زايمان مشابه منحني فريدمن بود.
نتيجه گيري: عليرغم مشابه بودن منحني سير زايمان در زائوهاي مورد مطالعه در مقايسه با مطالعه فريدمن، به دليل كوتاه تر بودن متوسط مدت زايمان، با توجه به متفاوت بودن جمعيت مورد مطالعه، ارزيابي سير طبيعي زايمان نياز به مطالعه مشابه در ساير مناطق ايران با روش يكسان دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 282
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی