برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1398 , دوره  32 , شماره  2 ; از صفحه 00 تا صفحه 00 .
 
عنوان مقاله: 

اثر محلول پاشی برگی کلرید کلسیم و نانوکلات کلسیم بر ویژگی های رویشی، زایشی و عمر پس از برداشت گل مریم (Polianthes tuberosa L. )

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سنندج، دانشگاه کردستان، دانشکده کشاورزی، گروه علوم باغبانی
 
چکیده: 
در این پژوهش اثر تغذیه کلسیم با دو منبع کلرید کلسیم و نانوکلات کلسیم بر ویژگی های رویشی، زایشی و عمر پس از برداشت گل مریم بررسی شد. آزمایش به صورت طرح کاملا تصادفی با 5 تیمار و 4 تکرار انجام شد که در آن تیمارها شامل کلرید کلسیم با دو غلظت 5/1 و 3 درصد و نانوکلات کلسیم 2 و 4 میلی لیتر در لیتر همراه با شاهد (آب مقطر) بودند. با کشت سوخ ها و رسیدن بوته ها به 10 تا 12 برگی، محلول پاشی هر دو منبع کلسیم شروع و با فاصله هر 4 روز یکبار تا 5 مرتبه تکرار شد. نتایج نشان داد که هر دو منبع کلسیم اثرهای مثبتی بر برخی ویژگی های ذکر شده در گل مریم دارند و اثر نانوکلات کلسیم در مقایسه با کلرید کلسیم در بیشتر صفات بهتر بود. بیشترین وزن تر و خشک و سطح برگ ها، وزن تر و خشک سوخک ها (پیازچه ها) و ریشه و نیز تعداد برگ، طول، قطر، تعداد گلچه و عمر پس از برداشت ساقه گل با محلول پاشی نانوکلات کلسیم 4 میلی لیتر در لیتر به دست آمد. وزن تر و خشک سوخ مادری به طور معنی داری تحت تاثیر تغذیه هر دو نوع منبع کلسیم قرار نگرفت و نیز بیشترین تعداد سوخک در تیمار شاهد (بدون محلول پاشی کلسیم) مشاهده شد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نظری، ف. (1398). اثر محلول پاشی برگی کلرید کلسیم و نانوکلات کلسیم بر ویژگی های رویشی, زایشی و عمر پس از برداشت گل مریم (Polianthes tuberosa L. ). پژوهش های گیاهی (زیست شناسی ایران), 32(2 ), 00-00. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=534252Vancouver : کپی

نظری فرزاد. اثر محلول پاشی برگی کلرید کلسیم و نانوکلات کلسیم بر ویژگی های رویشی, زایشی و عمر پس از برداشت گل مریم (Polianthes tuberosa L. ). پژوهش های گیاهی (زیست شناسی ایران). 1398 [cited 2021June22];32(2 ):00-00. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=534252IEEE : کپی

نظری، ف.، 1398. اثر محلول پاشی برگی کلرید کلسیم و نانوکلات کلسیم بر ویژگی های رویشی, زایشی و عمر پس از برداشت گل مریم (Polianthes tuberosa L. ). پژوهش های گیاهی (زیست شناسی ایران), [online] 32(2 ), pp.00-00. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=534252. 

 
بازدید یکساله 27 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی