برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1399 , دوره  39 , شماره  1 ; از صفحه 25 تا صفحه 32 .
 
عنوان مقاله: 

اثر بقایای علف کش های سولفونیل اوره بر رشد و عملکرد آفتابگردان در تناوب با گندم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زراعت و اصلاح نباتات، دانشکده کشاورزی، دانشگاه شیراز، شیراز، ج. ا. ایران
 
چکیده: 
به منظور ارزیابی اثر بقایای علف کش های سولفونیل اوره و بقایای گندم بر رشد و عملکرد آفتابگردان، آزمایشی به صورت اسپلیت فاکتوریل در قالب طرح بلوک های کامل تصادفی با 4 تکرار در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز انجام شد. فاکتور اصلی شامل با و بدون بقایای گندم و فاکتور فرعی شامل کاربرد علف کش های توتال، آپیروس و آتلانتیس در دو مقدار توصیه شده و 30 درصد بیشتر از مقدار توصیه شده بود. تیمار بدون علف کش نیز به عنوان شاهد در نظر گرفته شد. نتایج نشان داد که تمامی علف کش ها باعث کاهش ارتفاع، تعداد دانه، وزن دانه، عملکرد بیولوژیک و عملکرد دانه آفتابگردان شدند. بیشترین کاهش عملکرد دانه نسبت به شاهد در تیمار کاربرد علف کش توتال (95%) و پس از آن در تیمار آپیروس ( 6/80% ) مشاهده شد. کمترین میزان کاهش عملکرد دانه نیز مربوط به تیمار آتلانتیس با 7/32% بود. علاوه بر این، افزایش دوز علف کش باعث افزایش اثرات جانبی و کاهش عملکرد دانه و عملکرد بیولوژیک نسبت به دوز توصیه شده گردید. بقایای گندم در خاک باعث افزایش خسارت علف کش آتلانتیس از طریق نگهداری آن در خاک (کاهش عملکرد دانه از 3932. 3 به 3556. 9 کیلوگرم در هکتار) و کاهش خسارت علف کش های توتال و آپیروس از طریق تجزیه بیشتر آنها (افزایش عملکرد دانه از 235. 4 به 311. 6 کیلوگرم در هکتار در توتال، و از 996. 6 به 1161. 3 کیلوگرم در هکتار در آپیروس) شد. اما به طور کلی، تیمار بقایای گندم در مقایسه با تیمار بدون بقایا، عملکرد دانه را 1/2% افزایش داد. بنابراین افزودن بقایای گندم به عنوان ماده آلی در خاک، بر تغییرات بیولوژیک علف-کش ها تاثیر می گذارد.
متن کامل این مقاله به زبان انگلیسی می باشد. لطفا برای مشاهده متن کامل مقاله به بخش انگلیسی مراجعه فرمایید.لطفا برای مشاهده متن کامل این مقاله اینجا را کلیک کنید.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غفارپور، ص.، و کاظمینی، س.، و حمزه زرقانی، ح. (1399). اثر بقایای علف کش های سولفونیل اوره بر رشد و عملکرد آفتابگردان در تناوب با گندم. تحقیقات کشاورزی ایران, 39(1 ), 25-32. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=534012Vancouver : کپی

غفارپور صبحه، کاظمینی سیدعبدالرضا، حمزه زرقانی حبیب اله. اثر بقایای علف کش های سولفونیل اوره بر رشد و عملکرد آفتابگردان در تناوب با گندم. تحقیقات کشاورزی ایران. 1399 [cited 2021October25];39(1 ):25-32. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=534012IEEE : کپی

غفارپور، ص.، کاظمینی، س.، حمزه زرقانی، ح.، 1399. اثر بقایای علف کش های سولفونیل اوره بر رشد و عملکرد آفتابگردان در تناوب با گندم. تحقیقات کشاورزی ایران, [online] 39(1 ), pp.25-32. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=534012. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 50 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی