نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1398 , دوره  17 , شماره  56 ; از صفحه 169 تا صفحه 190 .
 
عنوان مقاله: 

بهینه سازی ناوگان بارگیری و باربری معادن روباز با استفاده از تکنیک بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی (مطالعه موردی معدن سونگون)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی معدن، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 
در معادن روباز انتخاب بارکننده و باربر، تخصیص و گسیل کامیون ها یکی از مهم ترین و پیچیده ترین فرآیندهای عملیاتی است که بهینه سازی آن صرفه جویی قابل توجهی را سبب می شود. برای تحلیل این گونه مسائل، شبیه سازی ابزار قدرتمندی است. یکی از موضوعات اساسی در حوزه مدل های شبیه سازی ارائه رویکرد بهینه سازی هست. روش های بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی عمدتا تک هدفه هستند. در این تحقیق تلاش شده از این روش ها به صورت چند هدفه استفاده شود. اهداف موردنظر کمینه کردن هزینه عملیاتی و بیشینه نمودن تولید است الگوریتم فرا ابتکاری که به این منظور انتخاب شده، چندهدفه توده ذرات (MOPSO) است. برای شبیه سازی از نرم افزار ARENA و بخش بهینه سازی از MATLAB بهره گرفته شده است. نتایج حاصل از اجرای روش پیشنهادی بر روی مدل ناوگان بارگیری و باربری معدن سونگون نشان می دهد که با اجرای سناریوهای به دست آمده تولید فعلی معدن را حداکثر می توان 5/2 برابر کرده و هزینه عملیاتی واحد تولید را حداکثر تا 23 درصد کاهش داد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قهرمانی، ا.، و منجزی، م.، و قبادی سامانی، م. (1398). بهینه سازی ناوگان بارگیری و باربری معادن روباز با استفاده از تکنیک بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی (مطالعه موردی معدن سونگون). مدل سازی در مهندسی, 17(56 ), 169-190. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=530795Vancouver : کپی

قهرمانی امیر، منجزی مسعود، قبادی سامانی محمد. بهینه سازی ناوگان بارگیری و باربری معادن روباز با استفاده از تکنیک بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی (مطالعه موردی معدن سونگون). مدل سازی در مهندسی. 1398 [cited 2022May28];17(56 ):169-190. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=530795IEEE : کپی

قهرمانی، ا.، منجزی، م.، قبادی سامانی، م.، 1398. بهینه سازی ناوگان بارگیری و باربری معادن روباز با استفاده از تکنیک بهینه سازی مبتنی بر شبیه سازی (مطالعه موردی معدن سونگون). مدل سازی در مهندسی, [online] 17(56 ), pp.169-190. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=530795. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی